جبهه مقاومت: دولتی که طالبان را به رسمیت بشناسد، روابطش با افغان‌ها را به خطر می‌اندازد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۲

در پی تقدیم اعتمادنامه سفیر چین به رئیس‌الوزرای طالبان، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت هشدار داد دولت‌هایی که تلاش کنند «حکومت تروریستی» طالبان را به رسمیت بشناسند، روابطش را با مردم افغانستان به خطر می‌اندازند.

جاو شینگ، سفیر جدید چین روز چهارشنبه، ۲۲ سنبله، اعتمادنامه خود را با تشریفات رسمی و ویژه به ملا حسن آخوند، رئیس‌الوزرای حکومت طالبان تقدیم کرد.

علی‌میثم نظری، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی، ساعتی پس از پخش این خبر در مورد به رسمیت شناختن و «عادی‌سازی» موجودیت حکومت طالبان هشدار داد.

مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی از کشور خاصی نام نبرده است.

آقای نظری در یادداشتی در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر پیشین، نوشت که افغانستان شاهد تحولات سیاسی زیادی در طول تاریخ ملتهب خود بوده است و زمانی «حکومت ظلم و وحشت طالبان» ناگزیر به‌پایان می‌رسد.

جاو شینگ، سفیر چین در افغانستان پس از تقدیم اعتمادنامه خود به نخست‌وزیر طالبان، در یادداشتی در ایکس نوشت که چین خواهان روابط قوی و نزدیک سیاسی و اقتصادی با افغانستان است و آن را نیاز و به سود هر دو کشور و ملت می‌داند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی طالبان در یادداشتی نوشت که جاو شینگ در دیدار با مقام‌های این گروه گفته که چین به تمامیت ارضی و استقلال افغانستان احترام می‌گذارد.

به گفته این سخنگوی طالبان، جاو شینگ تاکید کرده که چین سیاست «دخالت و نفوذ» در امور افغانستان را دنبال نمی‌کند.

برپایه خبرنامه ارگ تحت کنترول طالبان، ملا حسن آخند، رئیس‌الوزرای این گروه گفته که با تعیین جاو شینگ به عنوان سفیر، روابط دیپلوماتیک میان چین و افغانستان گسترش می‌یابد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.