وزیر اطلاعات ایران می‌گوید طالبان در مبارزه با تروریسم همکاری خوبی با تهران دارد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

سیداسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران می‌گوید طالبان بعد از این که در کابل حاکم شدند، «در بحث مبارزه با تروریسم، همکاری خوبی با ما» دارد.

او ادعا کرد که گروه داعش از سوریه و ترکیه در شمال افغانستان جابه‌جا شده است.

خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران روز جمعه، ۲۴ سنبله، ویدیویی را منتشر کرد که در آن وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید داعش به بدخشان و مناطقی سوق داده شدند که کوهستانی است و دولت‌ها دسترسی کمتری به آن دارند.

به گفته آقای خطیب، داعش به مناطقی سوق داده شده است که طالبان، به دلیل پشتون بودن‌شان، به آن مناطق تاجیک و اوزبیک‌نشین، نفوذ کمتری دارد.

این مقام جمهوری اسلامی ایران گفت: «امروز شاهدیم که مرتب سران این‌ها [طالبان] هدف قرار می‌گیرند. این نشان‌دهنده این است، کسانی که تا دیروز لب مرز ما بودند و به کمک امریکا‌یی‌ها در هرات، فراه و قندهار مستقر بودند، امروز در بدخشان و با فاصله چند صد کیلومتری با ما هستند».

این نخستین باری است که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران از همکاری طالبان در «مبارزه با تروریسم» سخن می‌گوید.

پیش از این در هفتم سنبله سید محمود نبویان، عضو مجلس نمایندگان ایران گفته بود بین ایران و طالبان همکاری اطلاعاتی گسترده درباره گروه‌های تروریستی وجود دارد.

آقای نبویان در آن زمان ادعا کرد که داعش پس از حمله بر شاهچراغ، در صدد یک حمله تروریستی دیگر در مشهد بود که با همکاری اطلاعاتی طالبان خنثی شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
افغانستان و همسایگانش

رادیو

پادکست‌ها