رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا: در افغانستان شکست خوردیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا با اشاره به جنگ این کشور در افغانستان گفت «زمانی‌که دشمن پایتخت [کابل] را اشغال می‌کند، این یک شکست استراتژیک است.»

مارک میلی در گفت‌وگو با ای‌بی‌سی نیوز افزود در مفهوم وسیع‌تر، امریکا در افغانستان «در جنگ شکست خورد.»

جنرال مارک میلی، چگونکی پایان درگیری ۲۰ ساله امریکا در افغانستان را تاسف‌آور خواند و گفت: «آن‌طور که من می‌خواستم تمام نشد. آنطور که هیچ‌ یک‌ از ما می‌خواستیم به پایان نرسید.»

او افزود: «زمانی که دشمن پایتخت شما را اشغال می‌کند، این یک شکست استراتژیک است و این چیزی است که من در انظار عمومی نیز به آن شهادت دادم. هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید آن را به عنوان یک موفقیت استراتژیک توصیف کنید.»

این مقام ارشد امریکایی تاکید کرد که این کشور بیش از ۲۰ سال با طالبان و متحدان آنها جنگید و طالبان به دلایل زیادی در آن پایتخت (کابل) پیروز شدند.

او افزود که بسیاری از مقامات امریکایی از ۱۱ سپتامبر به بعد پشیمانی‌های زیادی را متحمل شده اند.

این مقام ارشد امریکایی در حالی از شکست استراتژیک امریکا یاد می‌کند که پیش از این جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، تصمیم خروج نیروهایش از افغانستان را درست ارزیابی کرده و گفته بود که از این تصمیم پشیمان نیست.

بااین‌حال منتقدان حکومت بایدن، خروج و عملیات خروج امریکا از افغانستان را ناکام خوانده و آن‌ را فاجعه‌بار توصیف کرده‌اند.

مایکل مکال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، بارها بایدن را نسبت به خروج فاجعه‌بار از افغانستان نقد کرده و گفته است که این فاجعه نتیجه تصمیم‌های فاجعه‌بار رئیس جمهور بایدن و حکومتش بود.

به گفته مکال، اداره بایدن مشورت های مقامات بلندپایه نظامی و هشدارهای شدید دیپلومات‌های امریکایی در افغانستان را نادیده گرفته است.

به‌رغم انتقاداتی که هم بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و هم بر عملیات خروج وارد است، بایدن عملیات خروج را نیز موفقیت‌آمیز توصیف کرده است.

جنرال میلی نیز هم‌فکر با بایدن، عملیات تخلیه را «یک شاهکار لجستیکی شگفت‌انگیز» می‌خواند.

آقای میلی در این گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «من از همه کسانی که تا به حال یونیفرم را در آن‌جا [افغانستان] پوشیده‌اند، می‌خواهم که سرخود را بالا نگه دارند زیرا آنها آنچه را که ملت خود خواسته بودند، انجام دادند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.