عبدالله عبدالله پس از غیبت نسبتا طولانی به کابل بازگشت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه افغانستان روز پنجشنبه ۲۳ سنبله، از دیدار با سفیر ترکیه در کابل و ملاقات با حامد کرزی خبر داد.

آقای عبدالله که حدود سه ماه قبل به هند رفته بود، به کابل بازگشته است.

عبدالله عبدالله از معدود چهره‌های سیاسی است که پس از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، در کابل ماند.

با این‌که در ماه حوت ۱۴۰۰، عبدالله عبدالله و حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، ممنوع‌الخروج شده‌ بودند، اما پس از مدتی این ممنوعیت سفر تا حدی لغو شد.

آقای عبدالله در دو سال اخیر حاکمیت طالبان چند بار به بیرون از افغانستان رفته و پس برگشته است. طبق گزارش‌ها، خانواده آقای عبدالله در هند است و او هر از گاهی به دیدار خانواده‌اش می‌رود.

غیبت طولانی‌ مدت آقای عبدالله در این اواخر و برگشت مجدد وی در حالی صورت می‌گیرد که طالبان به وضع محدودیت‌های روزافزون بر دیدارها و سفرهای چهره‌های سیاسی از جمله حامد کرزی ادامه داده‌اند.

در آخرین مورد چندی پیش طالبان به بهانه «تامین امنیت» بر دیدارهای آقای کرزی با مقامات خارجی محدودیت وضع کردند.

افزون بر آن، منابع نزدیک به رئیس‌جمهور سابق افغانستان تایید کردند که طالبان در هفته‌های گذشته مانع سه سفر حامد کرزی به ایران، آلمان و چین شده اند.

آقای عبدالله در بازگشت به کابل در یادداشتی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشته است که با جهاد ارگین‌آی، سفیر ترکیه در افغانستان دیدار تودیعی داشته است. عبدالله عبدالله از فعالیت‌های دیپلوماتیک سفیر ترکیه قدردانی کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها