برای نخستین بار در قاره کهن؛ پنج داور زن در جام ملت‌های آسیا ٢٠٢٣ قضاوت می‌کنند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

در حالی که کمتر از چهار ماه به آغاز جام ملت‌های ٢٠٢٣ فوتبال آسیا در قطر باقی مانده است، کنفدراسیون فوتبال آسیا، نام ٧٤ داور این مسابقات را اعلام کرد که برای نخستین بار، پنج داور زن در مهمترین رقابت‌های ملی فوتبال قاره‌ کهن بازی‌ها را قضاوت خواهند کرد. ‌

کاترین مارگارت جیسویز از استرالیا، یوشیمی یاماشیتا از جاپان، کیونگ‌مین کیم از کوریای جنوبی، ماکوتو بوزونو به همراه نائومی تشیروگی از جاپان، داوران وسط و کمک داور زن این مسابقات خواهند بود تا برای نخستین بار در تاریخ فوتبال آسیا، بازی‌های مردان را قضاوت کنند.

پس از آن که فیفا در جام جهانی ٢٠٢٢ از داوران زن استفاده کرد، حالا AFC نیز از ظرفیت کامل داوران آسیا بهره برده و نام ٥ داور زن را در کنار ٦٩ داور مرد برای جام ملت‌ها قرار داده است.

در بین این پنج داور زن، یوشومی یاماشیتا از جاپان، مشهورتر است؛ چرا که در جام جهانی نیز قضاوت کرده است. او به همراه مارگارت جیسویز دو داور وسط و دیگران داوران کنار خواهند بود.

جالب آنست که تمام داوران انتخاب شده از شرق آسیا و استرالیا هستند و از غرب آسیا هیچ داور زن برگزیده نشده است.

هجدهمین دوره جام ملت‌های آسیا با حضور ٢٤ تیم برتر، از روز جمعه ٢٢ جدی تا روز شنبه ٢١ دلو ١٤٠٢، به میزبانی قطر برگزار خواهد شد.

قرار بود چین میزبان جام ملت‌ها باشد؛ اما به خاطر شیوع دوباره ویروس کرونا در چین، کنفدراسیون فوتبال آسیا انصراف چین را اعلام کرد و میزبانی به قطر رسید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها