امریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان: ایران باید مسائل مربوط به مواد هسته‌ای را روشن کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

بریتانیا، فرانسه، آلمان و امریکا در بیانیه‌ای مشترک به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای گفته‌اند در صورتی‌ که ایران به تعهدات خود عمل نکند و مسایل مرتبط به انرژی هسته‌ای را روشن نکند، اقدامات بیشتر در مورد ایران لازم است.

این چهار کشور روز پنجشنبه ۲۳ سنبله در این بیانیه خطاب به ایران نوشته اند: «ایران باید بدون تاخیر بیشتر، اطلاعات فنی معتبری در مورد مکان‌های فعلی هسته‌ای و تجهیزات را در ارتباط با تورقوزآباد و ورامین ارائه کند.»

با این‌حال خبرگزاری ایسنا چندی پیش در گزارشی نوشت که مقام‌های ایران به آژانس اعلام کرده‌اند برای دسترسی‌ به دو مکان در تورقوزآباد و ورامین آماده‌اند.

این مقامات گفته‌اند با فراهم شدن امکان بازدید از این مکان آژانس تضمین کند به سوالاتش درباره دو مکان مذکور خاتمه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی اتمی بارها نگرانی خود را از سرعت تهران در غنی‌سازی اورانیوم ابراز داشته که به گفته آن به ۶۰ درصد رسیده است.

این آژانس چندی پیش اعلام کرد که تهران با ذخیره سازی ۱۱۴ کیلوگرام اورانیوم غنی شده، توانایی تهیه سوخت حداقل برای دو سلاح هسته‌ای را دارد.

در اوایل این ماه، وال استریت ژورنال گزارش داد که ایران سرعت انباشت اورانیوم غنی شده برای ساخت سلاح هسته‌ای را به میزان قابل توجهی کاهش داده، اما معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در واکنش گفته که غنی‌سازی اورانیوم بر اساس مصوبات پارلمان این کشور ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها