منابع: مرز تورخم فردا جمعه باز می‌شود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

مقام‌های محلی در تورخم به افغانستان اینترنشنال تایید کردند که مرز تورخم فردا جمعه(۲۴ سنبله) به روی عبور مردم و کاروان‌های تجاری دو کشور باز خواهد شد.

در پی درگیری هفته گذشته نیروهای پاکستانی و طالبان، گذرگاه تورخم برای نهمین روز بسته مانده است.

وزارت خارجه طالبان روز پنجشنبه گفت که امیر خان متقی، وزیر خارجه این گروه با شارژدافیر سفارت پاکستان در کابل دیدار کرده است و درباره مرز تورخم باهم گفت‌و‌گو کردند. آنها بر بازگشایی فوری و جلوگیری از برخوردها در آینده تاکید کردند.

این مرز در پی درگیری نیروهای مرزی پاکستان و طالبان در ۱۵ سنبله بسته شد. مقام‌های پاکستانی طالبان را متهم کردند که یک پاسگاه را بدون طرح آن با جانب پاکستان در مرز دو کشور اعمار می‌کرد. ولی، طالبان گفته است که این پاسگاه قدیمی بود و طالبان آن را ترمیم می‌کرد.

گفته می شود که مقام‌های پاکستانی بازگشایی مرز دو کشور را مشروط به همکاری طالبان برای جلوگیری از نفوذ شبه نظامیان به خاک پاکستان و حمله به نیروهای امنیتی این کشور نیز کرده است. ظاهراً، مقام‌های طالبان در این رابطه قول همکاری را داده اند. اما، مشخص نیست که آنها تا چه حد در این کار موفق خواهند شد.

با این حال، مقامات پاکستانی هنوز بازگشایی مرز دو کشور را تایید نکرده‌اند.به نقل از روزنامه دان، ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در یک نشست خبری گفت که بازگشایی مرز تورخم در روزهای آینده منوط به یک سلسله اتفاقات خواهد بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها