رئيس هیئت ناروی برای مهاجرین از دیپلومات‌های خارجی خواست به کابل برگردند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

رئيس هیئت ناروی برای مهاجرین گفته باید دیپلومات‌های بیشتری به کابل برگردند و برای بهبود وضعیت حقوق بشر کمک کنند.

یان اگلند همچنین گفت که سازمان‌های امدادی در افغانستان با کمبود بودجه مواجه‌اند.

رئيس هیئت مهاجرین ناروی روز چهارشنبه (۲۲ سنبله) در توییتی نوشت که این موسسه با وجود «ناملایمات» به ارائه کمک‌های بشردوستانه ادامه می‌دهد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، اکثر دیپلومات‌ها به ویژه دیپلومات‌های کشورهای غربی افغانستان را ترک کردند. شماری از سفارت‌خانه‌ها نیز فعالیت خود را از افغانستان به قطر منتقل کردند. از سوی دیگر، تاکنون هیچ کشوری طالبان را به رسمیت نشناخته و برخی از دیپلومات‌ها به گونه محدود با این گروه ارتباط دارد.

رئيس هیئت مهاجرین ناروی نوشت وضعیت در افغانستان همچنان دشوار است، اما امدادگران زن و مرد قادر به ارائه کمک به نیازمندان هستند.

آقای اگلند اضافه کرد که کمک‌های اضطراری به تنهایی نمی‌تواند نیازهای طولانی‌مدت مردم افغانستان را برطرف کند. او افزود که تمویل‌کنندگان باید متعهد به تامین مالی پایدار و از سر گرفتن کمک‌های توسعه‌ای باشند.

رئيس هیئت ناروی برای مهاجرین تاکید کرد افغان‌ها بیش از هر زمان دیگر به مشارکت جمعی جامعه جهانی نیاز دارند.

آقای اگلند همچنین روز چهارشنبه از برگزاری نشست رهبران ارشد کمک‌های بشردوستانه برای گفت‌وگو درباره این کمک به افغانستان خبر داده است. اما اطلاعاتی تاکنون در این مورد منتشر نشده است.

سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی در افغانستان می‌گویند که به شدت با کمبود بودجه مواجه هستند و نمی‌توانند برای تمام افراد نیازمند کمک‌رسانی کنند.

محدودیت‌های طالبان از جمله منع کار زنان در این موسسات، از دیگر چالش‌های سر راه کمک‌های بشردوستانه است.

در پی منع کار زنان در موسسات غیردولتی، شماری از نهادها از جمله شورای پناهندگان ناروی فعالیت خود را در افغانستان متوقف کردند.

آقای الگند پارسال به افغانستان سفر کرد و گفت دفترهای این نهاد تقریبا خالی است و تمام فعالیت‌اش در سراسر افغانستان فلج شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبر
وادی رقابت
دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها

رادیو

پادکست‌ها