مسیح علی‌نژاد: مقامات امریکایی از من خواستند به دلیل تهدید جمهوری اسلامی مخفیانه زندگی کنم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

مسیح علی‌نژاد، خبرنگار و از فعالان مخالف حکومت ایران، در نشستی در کانگرس امریکا این موضوع را افشا کرد که حکومت بایدن از او خواسته با توجه به تهدیدهای جمهوری اسلامی، وارد برنامه حفاظت از شاهدان شود، به این معنی که هویتش را تغییر دهد و ناپدید شود.

خانم علی‌نژاد در نشست روز پنجشنبه، ۲۳ سنبله که در کانگرس امریکا در مورد بررسی «اقدامات خصمانه ایران» برگزار شده بود، گفت این همان چیزی است که جمهوری اسلامی می‌خواهد و افزود این پیشنهاد را نمی‌پذیرد و ساکت نخواهد شد.

او که در زمینه دفاع از حقوق زنان هم فعالیت می‌کند، در این باره گفت امسال کاخ سفید به او هشدار داده که بیش از ۳۱ تهدید علیه جانش در خاک امریکا بوده است.

این فعال مخالف جمهوری اسلامی ایران پیش از این هدف تهدیدهای متعدد ایران بوده است. در ماه سرطان ۱۴۰۱، خالد مهدی‌‌اف ۲۳ ساله مسلح به کلاشنیکف با خشاب پر و بیش از هزار دالر پول نقد، پس از دو روز کمین پولیس، در محله بروکلین نیویورک مقابل منزل خانم علی‌نژاد بازداشت شده بود.

در ماه دلو سال ۱۴۰۱ وزارت دادگستری امریکا با انتشار نام‌ها و تصاویر سه متهم بازداشت‌شده در پرونده توطئه ترور مسیح علی‌نژاد، اعلام کرد هدایت این سه تن از سوی جمهوری اسلامی صورت گرفته بود. طبق اعلام وزارت دادگستری امریکا، نام‌های متهمان بازداشت‌شده رفعت امیروف، پولاد عمروف و خالد مهدی‌اف است.

به گفته مریک گارلند، دادستان کل امریکا، هدایت این سه تن از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته بود و آنها متهم به ارتباط با حکومت ایران و عضویت در یک سازمان جنایتکار در اروپای شرقی هستند.

دستگیری این سه متهم در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر در ماه سرطان ۱۴۰۰ نیز کشف توطئه مسیح خانم علی‌نژاد از خاک امریکا و انتقال او به ایران، موجی از واکنش‌ها را برانگیخته بود، اما اف‌بی‌آی از خنثی کردن این توطئه خبر داد.

بنابر بیانیه وزارت دادگستری امریکا، دستگاه اطلاعاتی ایران، دست کم از جون ۲۰۲۰ در حال طراحی برای ربودن علی‌نژاد و انتقال او به ایران از مسیر ونزوئلا بوده و در این مدت منزل مسیح علی‌نژاد و اطرافیان او را با تجهیزات عکس‌برداری و فیلمبرداری تحت نظر داشتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
وادی رقابت
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.