گفت‌وگوی حامد کرزی با تام وست؛ زمینه تفاهم بین افغانی هرچه زودتر فراهم شود

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین و تام وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان در ویدیو کنفرانس، تفاهم بین افغانی را برای رسیدن به صلح و ثبات دایمی در افغانستان یک ضرورت خواندند.

دو طرف ابراز امیدواری کردند که زمینه این تفاهم هرچه زودتر فراهم شود.

آقای کرزی در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، نوشته که در این گفت‌وگو بر اهمیت و تاثیر آموزش دختران و پسران بر رشد اقتصادی و آینده روشن افغانستان نیز تاکید شده است.

در این یادداشت آمده است که او در این گفت‌وگو بار دیگر از امریکا خواسته تا در زمینه آموزش به جوانان افغان کمک کند.

بحث درباره برقراری صلح دایمی در افغانستان در حالی از سوی آقای کرزی و نماینده ویژه امریکا مطرح می‌شود که طالبان ادعا می‌کنند در سراسر افغانستان امنیت آورده‌اند و پس از چندین دهه جنگ، صلح را در این کشور برقرار کرده‌اند.

اما بسیاری بر این باورند که حکومت تک گروهی طالبان و کنار گذاشته شدن اقوام دیگر از بدنه حکومت،‌ سرکوب مخالفان و بازداشت و کشتار نظامیان پیشین از مهمترین عواملی بروز خشونت و دور تازه‌ای از جنگ داخلی در افغانستان است.

پیش از این دیگر جریان‌های سیاسی و نظامی مخالف طالبان نیز برای برقراری صلح و تشکیل حکومت فراگیر خواهان گفت‌وگو با طالبان شده‌اند.

اخیرا عبدرب الرسول سیاف عضو ارشد شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان از طالبان خواست برای مذاکره و گفت‌وگو با مخالفان هیئت تعیین کند.

پارسال نماینده امریکا برای افغانستان گفت که واشنگتن در کنار کشورهای دیگر از «گفت‌وگوهای واقعی میان افغان‌ها برای تعیین آینده این کشور قویاً حمایت می‌کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها