امریکا در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی ۲۹ فرد و نهاد ایرانی را تحریم کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

وزارت خزانه‌داری امریکا در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی، ۲۹ فرد و نهاد کلیدی جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

این افراد و نهادها مربوط به نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه پاسداران و همچنین خبرگزاری‌های فارس، تسنیم و شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی می‌شود.

وزارت خزانه‌داری امریکا گفته است که به اقدامات مشترک علیه سرکوب‌گران حقوق‌بشر ادامه می‌دهد.

در بیانیه روز جمعه (۲۴ سنبله) این آمده است: «۲۹ فرد و نهاد را در ارتباط با سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات سراسری از سوی حکومت ایران در پی کشته شدن مهسا امینی هنگام بازداشت از سوی گشت ارشاد و تلاش‌های مستمر این حکومت برای بازداشت صداهای مخالف و محدود کردن دسترسی به اینترنت آزاد، تحریم می‌کند.»

در این بیانیه ضمن تحریم ۱۸ عضو کلیدی نیروهای امنیتی و انتظامی و سپاه پاسداران ایران، به تحریم سه مقام ارشد، شرکت یافتار پژوهان پیشتاز رایانش، سه رسانه تحت کنترل سپاه و حکومت (فارس، تسنیم و پرس‌تی‌وی) نیز اشاره کرده است.

در این بیانیه آمده که امریکا هماهنگ با شرکای کانادایی، بریتانیایی، استرالیایی این تحریم‌ها را اعتمال داده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری امریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفته است: «امریکا و دیگر متحدان و شرکای بین‌المللی به اقدامات مشترک علیه کسانی که حقوق‌بشر ایرانیان را سرکوب می‌کنند، ادامه خواهد داد.»

امریکا می‌گوید که «سیاست بازدارندگی، فشار و دیپلماسی» را در قبال جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کند.

پیش از این نیز وزارت خزانه‌داری امریکا، پلیس امنیت اخلاقی و هفت مقام ارشد ایرانی را تحریم کرده بود.

بریتانیا نیز همگام با امریکا به مناسبت سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی چهار مقام ایرانی از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، معاون او، شهردار تهران و سخنگوی پولیس ایران را تحریم کرد.

مهسا امینی دختر ۲۱ ایرانی در ۲۲ سنبله ۱۴۰۱ به دست نیروهای گشت ارشاد جمهوری اسلامی به دلیل عدم رعایت حجاب مورد نظر حکومت ایران بازداشت شد و سه روز بعد براثر لت‌وکوب پولیس مذهبی ایران درگذشت.

مرگ مهسا امینی موج گسترده‌ای از اعتراضات را در سراسر ایران و خارج از این کشور برانگیخت که بیشتر تحت عنوان خیزش «زن، زندگی، آزادی‌» شناخته می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها