پنتاگون: برای بررسی دوباره حمله انتحاری در میدان هوایی کابل با سربازان امریکایی مصاحبه شود

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، دستور داد که با ۲۲ سرباز امریکایی درباره حمله انتحاری مرگبار چهارم سنبله ۱۴۰۰ در میدان هوایی کابل مصاحبه شود.

در این حمله هنگام خروج آشفته نیروهای امریکایی از افغانستان، ۱۸۲ نفر از جمله ۱۳ سرباز امریکایی کشته شدند.

دست‌کم یک سرباز امریکایی که در این حمله زخمی شد، گفته است که با او هرگز در این مورد مصاحبه نشده و امکان جلوگیری از این حمله وجود داشت.

آقای کوریلا این دستور را در پاسخ به این نگرانی صادر کرده که ممکن است برخی اطلاعات در تحقیقات اولیه درباره این حمله نادیده گرفته شده باشد.

این فرمانده ارشد ارتش امریکا در دستور تازه خود گفته است که با سربازان بیشتری که در این حمله زخمی شدند، مصاحبه شود.

به گزارش آسوشیتد پرس، مایکل هورن، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش امریکا گفته که دستور تحقیقات تازه برای آن صادر شده است که همه صداها به طور کامل شنیده شود و حساب‌رسی به صورت دقیق صورت گیرد.

پنتاگون این دستور را زمانی صادر کرده که حکومت جو بایدن، رئیس‌جمهور دموکرات امریکا، به دلیل خروج آشفته نیروهای امریکایی از افغانستان تحت فشار شدید جمهوریخواهان قرار گرفته است.

جمهوریخواهان حکومت آقای بایدن را مسئول وقوع آشفتگی در زمان خروج عجولانه نیروهای بین‌المللی به رهبری امریکا دانسته‌اند.

آقای بایدن برپایه توافقنامه ۱۰ حوت ۱۳۹۸ حکومت جمهوریخواه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین امریکا با گروه طالبان دستور داد که نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۰ سنبله ۱۴۰۰) بیرون شوند.

بعدا آقای بایدن دستور داد که این نیروها زودتر بیرون شوند. در پی فرار اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، خروج نیروهای امریکایی شتاب گرفت.

در چهارم سنبله انفجار مرگباری در میان جمعیتی از غیرنظامیان و نیروهای امریکایی در یکی از ورودی‌های میدان هوایی کابل صورت گرفت. چهار روز بعد آخرین سرباز امریکایی کابل را ترک گفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها