بریتانیا به مناسبت سالگرد کشته شدن مهسا امینی چهار مقام جمهوری اسلامی را تحریم کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

بریتانیا روز جمعه در نخستین سالگرد کشته شدن مهسا امینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون او، شهردار تهران و سخنگوی پولیس ایران را تحریم کرد.

بریتانیا می‌گوید که با وضع این تحریم‌ها پیام خود را برای ایستادگی در کنار زنان ایران اعلام کرده است.

بریتانیا علاوه بر چهار مقام جمهوری اسلامی، شرکت آروان کلود، ارائه‌دهنده خدمات ابری اینترنتی را نیز به دلیل همکاری با حکومت ایران در سانسور اینترنت، تحریم کرده است. این شرکت قبلا از سوی امریکا نیز تحریم شده بود.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر برای هر یک از افراد نام‌برده، مسدود شدن دارایی‌های آنان در بریتانیا و ممنوعیت تجارت با شرکت‌های بریتانیایی است.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا روز جمعه (۲۴ سنبله) در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌ها تصمیم‌گیرندگان ارشد قانون حجاب اجباری ایران را هدف قرار می‌دهد و با اقدامات مشابهی از سوی امریکا، کانادا و استرالیا هماهنگ شده است.

آقای کلورلی گفت: «تحریم‌های امروز بر کسانی که مسئول قوانین ظالمانه ایران هستند، پیام روشنی را ارسال می‌کند که بریتانیا و شرکای ما همچنان در کنار زنان ایرانی خواهند ایستاد و سرکوبی را که بر مردم خود تحمیل می‌کند، فرا خواهند خواند.»

مهسا امینی، یک دختر کرد ایرانی ۲۲ ساله، در ۲۵ سنبله ۱۴۰۱ به اتهام نقض قوانین پوش اجباری جمهوری اسلامی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی جان باخت. کشته شدن او اعتراضات طولانی ضد دولتی را برانگیخت.

در آستانه یک‌سالگی کشته شدن مهسا امینی، سازمان حقوق‌بشر ایران خبر داد که در یک سال گذشته ۵۵۱ معترض از جمله ۶۸ کودک و ۴۹ زن کشته شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها