وزیر خارجه طالبان در نشست فرمت مسکو در‌ کازان شرکت می‌کند

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

ریانووستی، خبرگزاری دولتی روسیه روز پنجشنبه (۲۳ سنبله) گزارش داد که امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در نشست فرمت مسکو در کازان شرکت خواهد کرد.

این نشست روز جمعه (۷ میزان) با حضور نمایندگان ۱۰ کشور در روسیه برگزار می‌شود.

قرار است در این نشست نمایندگان روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان حضور داشته باشند.

طالبان تاکنون در مورد حضور خود در این نشست اظهار نظر نکرده است. اما منابعی از این گروه به خبرگزاری ریانووستی تائید کرده‌اند که امیرخان متقی در نشست پیش رو حضور خواهد داشت.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه (۲۲ سنبله) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که در نشست فرمت مسکو درباره وضعیت کنونی افغانستان، آشتی بین افغان‌ها، امنیت منطقه‌ و بازسازی افغانستان پس از جنگ گفت‌وگو می‌شود.

به گفته خانم زاخارووا، شرکت کنندگان پس از تبادل نظر در مورد افغانستان، بیانیه‌ای مشترک صادر خواهند کرد.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان پیشتر گفته بود که موضوع تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان در دستور کار این نشست است. به گفته آقای کابلوف، تاکنون هیچ پیشرفتی در مورد تشکیل چنین حکومتی به دست نیامده است.

آندری رودنکو، معاون وزارت خارجه روسیه هم گفته باید فهمید جامعه جهانی و به ‌ویژه شرکت‌کنندگان نشست کازان چه کاری می‌توانند برای بهبود وضعیت افغانستان انجام دهند.

فرمت مسکو سال ۲۰۱۷ با هدف حل مناقشات افغانستان تشکیل شد. نشست پیش رو در کازان پنجمین دور از گفت‌گوهای فرمت مسکو است. طالبان در نشست قبلی دعوت نشده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها