گروه‌های حقوق بشر از تشدید تدابیر امنیتی در سالگرد کشته شدن مهسا امینی در ایران خبر دادند

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند در آستانه اولین سالگرد کشته شدن مهسا امنیتی، تدابیر امنیتی در کردستان و شماری از شهرهای ایران تشدید شده است. مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران در ۱۶ سپتامبر، یکی از بزرگترین اعتراضات ضد جمهوری اسلامی را رقم زد.

در این اعتراضات که ماه‌ها ادامه یافت، معترضان خواهان پایان بیش از چهار دهه حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران شدند.

این اعتراضات که در نهایت توسط پولیس سرکوب شد، تلفات سنگینی هم برای معترضان به همراه داشت. به گفته گروه‌های حقوق بشری بیش از ۵۰۰ نفر از جمله ۷۱ معترض زیر سن در این اعتراضات کشته، صدها نفر زخمی و هزاران نفر بازداشت شدند.

تشدید تدابیر امنیتی در زادگاه مهسا

یکی از فعالان حقوق بشر در ایران با اشاره به زادگاه امینی در استان کردستان غربی به رویترز گفت که حضور شدید نیروهای امنیتی در سقز وجود دارد. یک فعال دیگر نیز گفته که گروهی کوچکی از معترضان قبل از متفرق شدن، شعارهای ضد دولتی سر دادند.

در رسانه‌های اجتماعی نیز کاربران از استقرار نیروهای امنیتی در چندین شهر، عمدتاً در استان کردستان خبر داده‌اند. رویترز گزارش داد که نمی‌تواند فورا این اطلاعات را تایید کند.

یک گروه حقوق بشری مستقر در ناروی در بیانیه‌ای گفته که چندین شهر کردنشین در غرب ایران «در روزهای اخیر فضای ارعاب و اعلام وضعیت جنگی را تجربه کرده‌اند».

گفته شده که تعداد زیادی از شهروندان بازداشت شده‌اند.

جمهوری اسلامی امریکا، اسرائیل و عوامل محلی آنها را متهم کرده که با پشتیبانی از ناآرامی‌ها به‌دنبال بی‌ثبات کردن ایران هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها