کنسولگری‌های پولند در ازای دریافت رشوت برای مهاجران افریقایی و آسیایی ویزا صادر کرده‌اند

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

رسانه‌های پولند گزارش دادند که بخش کنسولگری‌های این کشور از سال ۲۰۲۱ بدین سو در ازای دریافت رشوت‌ چند هزار دالری حدود ۲۵۰ هزار ویزا برای مهاجران آسیایی و افریقایی صادر کرده‌اند.

دادستانی کل پولند اعلام کرد که سه تن در این ارتباط بازداشت شده‌اند.

پولند یکی از اعضای منطقه بدون روادید اتحادیه اروپا به نام شنگن است و زمانی که این مهاجران وارد لهستان شدند، می‌توانند آزادانه از مرزهای اروپا عبور کنند.

وزارت امور خارجه پولند روز جمعه، ۲۴ سنبله اعلام کرد که یک مقام را در رابطه با یافته‌های جاری در روند صدور روادیدها برکنار کرده است.

پس از برکناری پیوتر واورزیک، معاون وزیر خارجه و به دنبال نشر گزارش‌ها از این فساد گسترده، رسانه‌های پولند روز جمعه گزارش دادند که مسئول امور کنسولی این وزارت پس از اقدام به خودکشی در شفاخانه بستری شده است.

زبیگنیو زیوبرو، دادستان کل پولند گفت که مقامات در تلاش هستند تا متخلفان را به دست عدالت بسپارند و تاکید کرد که ابعاد این ماجرا کمتر از آن چیزی است که رسانه‌ها و مخالفان ادعا می‌کنند و تنها ۲۶۸ ویزا در این طرح صادر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رسانه‌های پولندی گزارش داد که این مقام سابق شخصا اصرار داشت که برای گروه‌هایی از مردم هند به عنوان خدمه کار برای صنعت سینمای بالیوود ویزا صادر کند.

طبق این گزارش، هندی‌ها ۲۵ تا ۴۰ هزار دالر برای ویزا پرداخت کرده‌اند و تلاش داشتند از طریق مکزیک از آن برای رسیدن به ایالات متحده استفاده کنند.

مقامات امریکا به پولند در مورد این موضوع هشدار داده بودند. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز پنجشنبه، ۲۳ سنبله در یک نشست خبری گفت که نمی‌تواند این گزارش‌ها را تایید کند و افزود: «نمی‌خواهم در گفت‌و‌گوهای خصوصی بین دو دولتمان صحبت کنم.»

رسوایی فساد مالی در دولت پولند انتقادهای فراوانی را در آستانه برگزاری انتخابات پیش رو در این کشور به همراه داشته است. سیاستمداران اپوزیسیون با توجه به لفاظی‌های قوی ضد مهاجرتی دولت را به فساد و ریاکاری متهم کرده‌اند.

منتقدان می‌گویند که حزب حاکم برای ترساندن پولندی‌ها «شبح مهاجرت» را مطرح کرد و سپس وعده‌هایی مبنی بر حفظ امنیت آنها را داد، در حالی که یک سلول فاسد که در داخل بدنه دیپلماتیک فعالیت می‌کرد کانالی را برای ورود مهاجران به اتحادیه اروپا باز کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها