نزاع بر سر قره‌باغ؛ طالبان می‌گوید 'از تمامیت ارضی آذربایجان' حمایت می‌کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته این گروه اهمیت فوق‌العاده‌ای به تمامیت ارضی آذربایجان قائل است و از آن حمایت می‌کند.

آذربایجان و ارمنستان، درگیری طولانی بر سر منطقه قره‌باغ دارند. آخرین بار دو طرف روز شنبه به سوی همدیگر تیراندازی کردند.

سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با تلویزیون سی‌بی‌سی آذربایجان تاکید کرد که این گروه در مسئله تمامیت ارضی، حامی آذربایجان است.

ذبیح‌الله مجاهد در این مصاحبه که قسمتی از آن روز جمعه (۲۴ سنبله) پخش شد گفت: موضوع تمامیت ارضی برای طالبان از اهمیت‌ فوق‌العاده‌ای برخوردار است، «فکر می‌کنم به همان اندازه‌ای که برای آذربایجان مهم است».

نیروهای آذربایجان و ارمنستان در سال ۲۰۲۰ شش هفته درگیری مسلحانه داشتند که ۶۵۰۰ کشته برجا گذاشت. تنش بین هر دو کشور بارها باعث شده است که روسیه میان دو طرف میانجی‌گری کند.

سه سال قبل هم هر دو کشور با واسطه مسکو بر سر آتش‌بس توافق کردند. با این حال تنش‌ها بین هر دو کشور همچنان ادامه دارد.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان سه روز پیش (چهارشنبه، ۲۲ سنبله) در مصاحبه با نشریه پولیتیکو گفت: احتمال تشدید دوباره تنش‌ها با آذربایجان وجود دارد و برای همین نیروهای مجهز این کشور به پایگاه‌های خود بازخواهند گشت.

سخنگوی طالبان به تلویزیون سی‌بی‌سی آذربایجان گفت که این گروه آماده همکاری با آذربایجان است و می‌خواهد سفارت این کشور در کابل آغاز به کار کند و نمایندگان طالبان هم در باکو پذیرفته شوند.

ذبیح‌الله مجاهد وعده تامین امنیت سفارت آذربایجان در افغانستان را داد و گفت «آماده‌ایم شرایط را فراهم کنیم و کارهای مناسب را انجام دهیم».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها