مسیح علی‌نژاد: امریکا در سالگرد قتل مهسا به قاتلانش ۶ میلیارد دالر پول و ویزا هدیه داد

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

مسیح علی‌نژاد، فعال حقوق بشر ایرانی با اشاره به آزادسازی ۶ میلیارد دالر پول‌های ایران در بانک کوریای جنوبی از سوی واشنگتن، گفت: «امریکا هدیه‌ای در قالب ۶ میلیارد دالر به رژیم آپارتاید جنسیتی داده و همچنین برای قاتلان مهسا ویزا صادر کرده است.»

خانم علی‌نژاد این اظهارات را در واکنش به پیام وزیر خارجه امریکا مبنی بر حمایت از خیزش سراسری مردم ایران بیان کرد.

آنتونی بلینکن در پیامش گفته بود: «امریکا به همراه سایر کشورهای جهان، از مردم ایران در راه رسیدن به عدالت، پاسخگویی و احترام به حقوق بشر در طول اعتراضات و در طول سال گذشته حمایت کرده است.»

علی‌نژاد در توییتی نوشت: «نه، وزیر بلینکن! متاسفانه دولت امریکا در قبال قاتل مهساژینا امینی اقدام مناسبی انجام نداد.»

او افزود: «جای تاسف است که در سالگرد قتل مهسا امینی به دست گشت ارشاد، امریکا هدیه‌ای در قالب شش میلیارد دالر به رژیم آپارتاید جنسیتی داده و همچنین برای قاتلان مهسا ویزا صادر کرده است.»

اشاره علی‌نژاد به پرداخت شش میلیارد دالر پول به ایران در چارچوب توافق تبادل زندانی و همچنین صدور ویزا برای ابراهیم رئیسی، رئيس‌جمهور ایران برای سفر به امریکا و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

هفته گذشته مقام‌های امریکایی و ایرانی بر سر آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده جمهوری اسلامی در کوریای جنوبی و تبادله پنج زندانی امریکایی و ایرانی به توافق رسیدند.

این اقدام با واکنش منفی معترضان ایرانی مواجه شده که در یک سال گذشته پیوسته از نقض حقوق بشر و سرکوب خشن معترضان از سوی جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند.

آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران تقریبا هم‌زمان بود با سالگرد کشته شدن مهسا امینی، دختر کرد ایرانی در بازداشت ماموران گشت ارشاد تهران.

مهسا ژینا امینی، در ۲۵ سنبله پارسال، سه روز پس از بازداشت و بر اثر ضربات ماموران گشت ارشاد تهران جان باخت. کشته شدن او اعتراضات سراسری ایرانیان را برانگیخت که تا ماه‌ها ادامه یافت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها