موسسه آی‌ای‌ام می‌گوید با همکاری سازمان ملل به‌دنبال رهایی فوری کارمندانش در افغانستان است

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

موسسه بین‌المللی آی‌ای‌ام روز شنبه گفت که با همکاری سازمان ملل به‌دنبال رهایی فوری ۱۸ کارمند اش از جمله یک خارجی است که توسط طالبان بازداشت شده‌اند.

کارمندان موسسه ماموریت کمک بین‌المللی این ماه از دفتر شان در غور بازداشت و به کابل منتقل شدند.

بر اساس گزارش‌ها، یک شهروند امریکایی در میان بازداشت شدگان است. این موسسه گفته که هنوز دلیل بازداشت کارمندانش را نمی‌داند.

این سازمان غیرانتفاعی گفته است که وزارت اقتصاد طالبان که این موسسه در آن ثبت شده درباره اتفاق «به شدت نگران‌کننده‌ای» که افتاده گزارش داده است.

در بیانیه این سازمان آمده است: «ما با سازمان ملل و موسسه اکبر، نهاد هماهنگ‌کننده سازمان‌های غیردولتی در افغانستان، برای آزادی سریع ۱۸ همکارمان تلاش می‌کنیم.»

موسسه ماموریت کمک بین‌المللی یا آی‌ای‌ام گفته که به ارزش‌ها،‌ آداب و رسوم و فرهنگ افغانستان ارزش قائل است و به آن احترام می گذارد. این سازمان افزوده که بر این اصل پابند است که از کمک‌ها برای پیشبرد دیدگاه «سیاسی یا مذهبی خاص» استفاده نخواهد شد.

این سازمان گفته دو کارمند افغان و یک عضو بین‌المللی تیم روز یک‌شنبه، ۱۲ سنبله و ۱۵ کارمند دیگر آن در دفتر این موسسه در غور کار می‌کردند، ۲۲ این ماه بازداشت شده‌اند.

از زمانی که طالبان دو سال پیش قدرت را در افغانستان به‌دست گرفت، این گروه محدودیت‌های شدیدی را بر فعالیت موسسات بین‌المللی در این کشور وضع کرده‌است.

یک نهاد ناظر امریکایی اوایل امسال گزارش داد که طالبان سازمان‌‌های غیرانتفاعی را که در افغانستان فعالیت می‌کنند،‌ مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها