سخنان متناقض معاون استاندار کردستان ایران در مورد «ترور» پدر مهسا امینی

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

درحالیکه رسانه‌ها از حصر خانگی امجد امینی، پدر مهسا امینی از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی خبر دادند، معاون استاندار کردستان ایران سخنان متناقضی در مورد او بیان کرده است.

مهدی رمضانی ابتدا «طرح ترور» پدر مهسا امینی را تکذیب کرد اما بعدا گفت که برنامه «ترور» او خنثی شد.

طبق گزارش‌ها، امجد امینی صبح روز شنبه ۲۵سنبله در نخستین سالگرد دخترش مهسا امینی از سوی ماموران امنیتی به شکل موقت بازداشت و سپس آزاد شد. برخی رسانه‌ها نیز گزارش دادند که او اجازه خروج از خانه را ندارد.

مهدی رمضانی معاون امنیتی استاندار کردستان ابتدا در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم «ترور» پدر مهسا امنیتی را تکذیب کرد اما او ساعاتی بعد اعلام کرد «چند نفر از اعضای گروهک‌های تروریستی که می‌خواستند در مسیر آرامستان آیچی، امجد امینی پدر مهسا امینی را ترور کنند با هوشیاری نیروهای امنیتی دستگیر و این طرح خنثی شد.»

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که مهدی رمضانی شنبه شب در گفت‌وگو با خبرنگاران در سنندج گفته «در این ارتباط چند نفر از تروریست‌ها دستگیر شده‌اند.»

امجد امینی و همسرش، مژگان افتخاری، هفته گذشته برای برگزاری سالگرد قتل مهسا امینی بر سر مزارش در آرامستان آیچی سقز فراخوان دادند.

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، ساعاتی پس از انتشار خبر بازداشت موقت امجد امینی اظهارنظرهایی متناقض درباره احضار و دستگیری‌اش داشتند.

تسنیم به نقل از امان‌الله گشتاسبی، فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان نوشت که نیروهای امنیتی، پدر مهسا امینی را که صبح امروز برای رفتن به سر مزار دخترش از خانه بیرون آمده بود «بازداشت نکردند» اما «پس از هماهنگی در مسیر او را به محل رساندند».

در مقابل، فارس به نقل از «یک منبع آگاه» احضار امجد امینی را به «یک نهاد امنیتی» تایید کرد و نوشت که این نهاد «صرفا او را خواسته و مسایلی را مطرح کرده» اما «مساله اساسا دستگیری نبوده و هم‌اکنون نیز این فرد مثل قبل آزاد است».

با این‌ حال برخی منابع از «حصر خانگی» امجد امینی و خانواده‌اش پس از این احضار و بازداشت موقت خبر دادند.

روز شنبه سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با انتشار تصاویری، از حضور گسترده نیروهای امنیتی در اطراف خانه خانواده مهسا امینی در سقز خبر داد.

ایران ‌اینترنشنال نیز گزارش داد که ماموران امنیتی جمهوری اسلامی مسیر‌های منتهی به آرامستان آیچی سقز، محل دفن مهسا امینی را نیز بسته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سرزمین‌های بکر
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها