در اولین سالگرد کشته شدن مهسا امینی، ایرانی‌ها در بیش از ۲۵ شهر جهان تظاهرات کردند

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

در اولین سالگرد کشته شدن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله ایرانی در بازداشت گشت ارشاد تهران، ایرانی‌های روز شنبه، ۲۵سنبله در دست‌کم ۲۵ شهر جهان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

معترضان در شهرهای مختلف شعارهای ضد جمهوری اسلامی سردادند.

این تجمعات اعتراضی در شهرهای بارسلونا، ژنو، لندن، بروکسل، لاهه، هلسینکی، ویانا، استکهلم، گوتنبرگ، مالمو، برلین، هامبورگ، هانوفر، هایدلبرگ، فرانکفورت، کپنهاگن، سئول، ملبورن، پرت، توکیو، آدلاید، بریزبن، سیدنی، پاریس، بولونیا و در شهرهای اوکلند و کرایست‌چرچ نیوزلند برگزار شد.

این اعتراضات در حالی در خارج از ایران برگزار شد که طبق گزار‌ش‌ها نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف این کشور تدابیر سنگین امنیتی را برای جلوگیری از تجمع اعتراضی برقرار کرده‌اند.

مهسا امینی، دختر کرد ایرانی پارسال در ۲۵ سنبله در بازداشت گشت ارشاد در تهران جان داد. کشته شدن او موج گستره‌ای اعتراضات سراسری ایرانیان علیه حکومت و قوانین حجاب اجباری را برانگیخت.

قرار است ایرانیان خارج از کشور در نخستین سالگرد مهسا امینی در بیش از ۷۰ شهر جهان تجمعات اعتراضی برگزار کنند.

همزمان با برپایی این اعتراضات شماری از کشورها به سرکوب‌های سیستماتیک در ایران واکنش نشان دادند. امریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی علیه مقام‌ها و نهادهای دخیل در سرکوب معترضان ایرانی وضع کردند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تعدادی از مقام‌های سیاسی جهان نیز با انتشار بیانیه‌هایی مقاومت مردم ایران را ستودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
اندونزی، داستان استقلال

رادیو

پادکست‌ها