همزمان با سالروز جان باختن مهسا امینی، پدر او در منزلش حبس و خانه و مزار ژینا محاصره شد

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

امجد امینی، پدر مهسا امینی، بامداد روز شنبه، ۲۵ سنبله از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به طور موقت بازداشت و سپس آزاد شد. او و همسرش مژگان افتخاری هفته گذشته برای برگزاری سالگرد جان‌باختن دخترشان بر سر مزارش در آرامستان آیچی سقز فراخوان دادند.

پیام‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال حکایت از آن دارد که ماموران مسیر‌های منتهی به آرامستان آیچی سقز، محل دفن مهسا ژینا امینی را بسته‌اند.


همچنین نیروهای حکومتی آب سد «چراغ ویس» را هم باز کرده‌اند تا امکان حضور بر مزار مهسا را از شهروندان سلب کنند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با انتشار تصاویری از حضور گسترده نیروهای امنیتی در اطراف خانه خانواده مهسا امینی در سقز خبر داد.

صبح روز شنبه برخی منابع خبر دادند که پدر مهسا ژینا امینی هم‌زمان با سالگرد کشته شدن فرزندش در بازداشت پولیس مذهبی ایران، به محض خروج از منزل توسط ماموران سپاه پاسداران به صورت موقت بازداشت و پس از برده شدن و تهدید، آزاد شد.

روز ۲۲ سنبله اطلاعاتی به ایران‌اینترنشنال رسید که نشان می‌داد امجد امینی طی دو روز پیش از آن، چند مرتبه به اداره اطلاعات شهر سقز احضار شده و تحت فشار قرار گرفته است تا مراسم سالگرد جان باختن دخترش را لغو کند.

مژگان افتخاری و امجد امینی، مادر و پدر مهسا، هفته گذشته متنی مشترک در اینستاگرام منتشر کرده و گفتند: «مانند هر خانواده داغدیده‌ای در سال‌یاد شهادت فرزند دلبندمان بر مزار آن عزیز سفرکرده گرد هم آمده و مراسم سنتی و مذهبی برگزار می‌کنیم.»

این فراخوان در حالی منتشر شد که چندی پیش ماموران امنیتی صفا عائلی، یکی از بستگان مهسا امینی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌ اینترنشنال، امجد امینی هم پس از انتشار اطلاعیه مراسم سالگرد دخترش چند بار از سوی اداره اطلاعات شهر سقز احضار و ساعت‌ها بازجویی شده است.

پدر مهسا امینی اما در پاسخ به این فشارها و تهدیدها برای «تکذیب فراخوان سالگرد و لغو مراسم»، تاکید کرد: «به هیچ عنوان این را قبول نکردم و مراسم را برگزار می‌کنیم.»

مهسا امینی در ۲۵ سنبله پارسال، در بازداشت پولیس گشت ارشاد تهران جان باخت.

کشته شدن او اعتراضات سراسری ایرانیان علیه حکومت این کشور را برانگیخت که تا ماه‌ها ادامه یافت.

هم‌زمان با فرا رسیدن سالگرد کشته شدن مهسا امینی، معترضان ایرانی و نیروهای سیاسی علیه حکومت، فراخوان‌هایی برای برگزاری اعتراض منتشر کردند.

حکومت جمهوری اسلامی از چند روز به این‌سو تدابیر شدید امنیتی در بخش‌هایی از تهران و همچنین کردستان ایران روی دست گرفته است.

گفته می‌شود که حکومت ایران همچنین به شماری از بازداشتی‌های آزادشده نیز هشدار داده است که در تجمعات اعتراضی شرکت نکنند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه جمعه ۲۴ سنبله، مردم محله‌های مختلف تهران، از جمله در خیابان آزادی، میدان انقلاب، اکباتان، نارمک، گیشا، تهران‌پارس، چیتگر، خیابان کاشانی، شهرک آتی‌ساز و شهرک آپادانا علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

سایر ویدیوهای رسیده نیز شعاردهی شهروندان علیه جمهوری اسلامی را در کرج، سنندج و مشهد نشان می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.