در آستانه نشست فرمت مسکو، روسیه می‌گوید برای صحبت درباره به رسمیت شناختن طالبان زود است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

ضمیر کابلوف، نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان در آستانه نشست فرمت مسکو اعلام کرد: «هنوز خیلی زود است که درباره به رسمیت شناختن طالبان صحبت کنیم.»

نشست فرمت مسکو درباره افغانستان روز جمعه (۷ میزان) در کازان برگزار خواهد شد.

قرار است در این نشست نمایندگان روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان حضور داشته باشند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان نیز در این نشست حضور خواهد داشت.

با نزدیک شدن به برگزاری این نشست، رستم خابیبولین، رئیس یک بنیاد خیریه در شهر کازان از روسیه خواسته بود که در نشست پیش رو، درباره به رسمیت شناختن طالبان صحبت شود. او که حامی طالبان است، در ماه اپریل پارسال با جمال‌ناصر غروال، کاردار طالبان در سفارت افغانستان در مسکو دیدار کرده بود.

با این حال، نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان در مصاحبه با رسانه گازتا رو، درخواست او را رد کرد.

ضمیر کابلوف روز شنبه (۲۵ سنبله) به این روزنامه گفت قرار نیست در مورد به رسمیت شناختن طالبان صحبت شود چرا که هنوز برای این کار زود است.

روزنامه گازتا رو نوشته است: طالبان یک جنبش اسلامگرای افراطی است و در اکثر کشورهای جهان از جمله روسیه به عنوان تروریست شناخته شده و ممنوع است.

ضمیر کابلوف پیشتر گفته بود موضوع تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان در دستور کار این نشست است. به گفته آقای کابلوف، تاکنون هیچ پیشرفتی در مورد تشکیل چنین حکومتی به دست نیامده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سرانجام، قانون
نگاه ژرف
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها