طالبان برای 'تنظیم' فعالیت یوتیوبران طرزالعمل تدوین کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان از تدوین طرزالعملی برای تنظیم فعالیت یوتیوبران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان، حیات‌الله مهاجر گفته که این طرزالعمل به دلیل افزایش شمار یوتیوبران تهیه شده است.

پس از روی کار آمدن طالبان در ماه اسد ۱۴۰۰، این گروه فعالیت‌های رسانه‌های آزاد را به شدت محدود کرد. این امر زمینه‌ساز روی آوردن شمار زیادی از جوانان به شبکه اجتماعی یوتیوب برای پخش محتواهای رسانه‌ای شد.

آقای مهاجر گفته که دلیل روی آوردن جوانان به یوتیوب «درآمدزایی» این شبکه پخش ویدئو است.

این مقام طالبان درباره محتوای این «طرزالعمل» توضیحی نداده است.

اداره طالبان در دو سال اخیر شماری از یوتیوبران را به اتها‌م‌های گوناگون بازداشت و زندانی کرده است. برخی از آن‌ها هنوز هم در زندان به سر می‌برند.

پیشتر نگرانی‌هایی مطرح شده بود که ممکن است طالبان با وضع مقررات تازه، فعالیت یوتیوبران را هم محدود کند.

خبرگزاری باختر در گزارش روز یکشنبه (۲۶ سنبله) به نقل از حیات‌الله مهاجر گزارش داد که وزارت اطلاعات وفرهنگ طالبان از رسانه‌هایی که مطابق با ارزش‌های اسلامی کار کند، حمایت می‌کند.

آقای مهاجر منظور خود از عبارت «ارزش‌های اسلامی» را توضیح نداد، ولی این گروه تعبیر سختگیرانه‌ای از «ارزش‌های اسلامی» دارد و مطابق خوانش خود از این ارزش‌ها، بسیاری از برنامه‌های رسانه‌ها از جمله پخش موسیقی و سریال‌های خانوادگی را ممنوع کرده است.

مقام‌های این گروه در دو سال گذشته بارها تاکید کرده‌اند که فعالیت رسانه‌ها باید مطابق سیاست‌های طالبان باشد.

معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان مدعی شد رسانه‌هایی که در افغانستان فعالیت خود را متوقف کرده‌اند، منبع درآمدشان از خارج بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها