رئیس کمیسیون اروپا برای مقابله با موج ورود پناهجویان به ایتالیا طرحی تازه می‌ریزد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

در پی ورود هزاران پناهجو به ایتالیا در هفته اخیر، رئیس کمیسیون اروپا وعده داد که برای مقابله با «بحران پناهجویی» با ایتالیا همکاری کند.

اورزلا فون درلاین گفت که برای جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی به ایتالیا یک طرح جدید روی دست دارند.

در سال جاری تاکنون حدود ۱۲۶ هزار پناهجو وارد ایتالیا شده‌اند که نسبت به سال گذشته افزایش دو برابری را نشان می‌دهد.

جزیره کوچک لامپدوسا در ایتالیا این هفته شاهد ورود بیش از هفت هزار مهاجر بود که این آمار مهاجران، بیش از جمعیت دایمی این جزیره است.

فون درلاین در دیدار با جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا گفت: «مهاجرت غیرقانونی یک چالش اروپایی است و نیاز به واکنش اروپایی دارد.»

او خطاب به نخست‌وزیر ایتالیا گفت: «ما باهم هستیم و شما می‌توانید روی اتحادیه اروپا حساب کنید.»

افزایش گذرگاه‌های مهاجران برای نخست‌وزیر ایتالیا تبدیل به یک دردسر سیاسی بزرگ شده است. او که در اکتوبر سال گذشته به قدرت رسید، مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را از اهداف خود عنوان کرده است.

او روز یکشنبه (۲۶ سنبله) تکرار کرد که رویکرد درست، جلوگیری از خروج مردم به اروپا است، نه توزیع مجدد مهاجران در سراسر این اتحادیه.

طرح ‌ده‌ماده‌ای که قرار است اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران ورود مهاجران غیرقانونی به ایتالیا روی دست گیرد، شامل استفاده از آژانس حفاظت از مرزهای اروپایی (فرونتکس) برای شناسایی مهاجرانی که به ایتالیا می‌روند و بازگرداندن پناهجویانی غیر مستحق است.

فون درلاین گفت که فرونتکس همچنین نظارت دریایی و هوایی بر قایق‌های حامل پناهجویان را افزایش می‌دهد و به سرکوب قاچاقچیان انسان ادامه می‌دهد.

او افزود که در این مورد قبلا با چندین رهبر اتحادیه اروپا درباره این طرح صحبت کرده و از حمایت آنها اطمینان دارد.

رئیس کمیسیون اروپا متعهد شد که دسترسی به کانال‌های قانونی را برای پناهجویان افزایش دهد و با قاچاقچیان در نبرد پایدار باشد.

او گفت: «هرچقدر با مهاجرت قانونی بهتر باشیم، می‌توانیم با مهاجرت غیرقانونی سخت‌گیرتر باشیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها