وزارت داخله روسیه مواد مخدر افغانستان را تهدیدی علیه منطقه خواند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

معاون وزیر داخله روسیه گفته که مواد مخدر تولید افغانستان تهدید اصلی در زمینه قاچاق و عرضه مواد مخدر در کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی است. آندری خراپوف می‌گوید تولید مواد مخدر مصنوعی در افغانستان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

این گزارش پس از عملیات منطقه‌ای سازمان پیمان امنیت جمعی برای مبارزه با مواد مخدر پخش شد.

معاون وزیر داخله روسیه روز شنبه (۲۵ سنبله) در نشستی درباره این عملیات، مواد مخدر تولید افغانستان را تهدید اصلی در زمینه قاچاق و عرضه مواد مخدر در منطقه خواند.

به گفته این مقام روس، براساس برآورد کارشناسان، در افغانستان به رغم کاهش ۸۰ درصدی تولید تریاک خام، حجم وسیعی از مواد مخدر مصنوعی تولید می‌شود.

معاون وزیر داخله روسیه افزود که در همه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی از فناوری‌های مدرن برای عملیات مبارزه با قاچاق مواد مخدر استفاده می‌شود.

ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی هستند.

عملیات مشترک مبارزه با مواد مخدر این کشورها از از ۲۰ تا ۲۴ سنبله اجرا شد. در این عملیات بیش از ۸۹۷ کیلو مواد مخدر و روانگردان در کشورهای عضو این سازمان کشف و ضبط شد.

همچنین ۳۹۹ نفر به ارتکاب جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر بازداشت شدند که ۴۴ نفر از قبل تحت تعقیب بودند. افزون بر آن، در این عملیات ۴۸ قبضه سلاح گرم و نزدیک به ۲۸ هزار نوع مهمات مختلف کشف و ضبط شده است.

در این علیمات بیش از ۱۲ هزار عضو نیروهای کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی مشارکت داشتند.

دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل روز ۱۹ سنبله اعلام کرد که قاچاق مت‌آمفتامین در افغانستان و منطقه دوازده برابر افزایش یافته است.

در گزارش آمده که به رغم دستور طالبان برای منع تولید و خرید و فروش تریاک، قاچاق هروئین از افغانستان ادامه داشته است.

دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل می‌گوید نمونه‌های مت‌آمفتامین افغانستان در ۱۶ کشور جهان مشاهده شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گنج‌های پنهان
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها