سالگرد کشته شدن مهسا امینی؛ سه وزیر کانادا در تظاهرات ایرانیان در این کشور حضور یافتند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

ایرانیان ساکن کانادا روز شنبه (۲۵ سنبله) تجمع‌های گسترده‌ای را به مناسبت سالگرد کشته شدن مهسا امینی، دختر کرد ایرانی در شهرهای مختلف این کشور برگزار کردند.

این تظاهرات همراهی ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا و دو وزیر دیگر این کشور را در پی داشت.

وزیر خارجه کانادا که در یک راهپیمایی در مونترآل ایرانیان را همراهی کرد، در توییتی از «حمایت بی‌دریغ» این کشور برای «جنبش زنان در ایران» سخن گفت.

ملانی جولی گفت: «به تحریم بالاترین مقام‌های رژیم ایران ادامه خواهیم داد و تلاش خواهیم کرد این رژیم را به عنوان آنچه هست به رسمیت بشناسیم: رژیمی که رعب و وحشت ایجاد می‌کند.»

تجمع‌های اعتراضی ایرانیان در تورنتو، مونترآل، اتاوا، کلگری، ونکوور، ویکتوریا و ادمونتون برگزار شد.

جنا سادز، وزیر امور خانواده، کودکان و توسعه اجتماعی‌، و همچنین، مارک میلر، وزیر مهاجرت ،پناهندگی و شهروندی کانادا‌، هم به تجمع ایرانیان در اتاوا پیوسته و در آنجا سخنرانی کردند.

سادز با زنان و دخترانی که «قدرتمندانه» در مقابل جمهوری اسلامی ایران و «بی‌اعتنایی وحشیانه‌اش به حقوق بشر» مقاومت می‌کنند ابراز همدردی کرد و خطاب به ایرانیان گفت: «در سالروز این جنبش و قتل وحشیانه مهسا امینی با شما می‌مانیم.»

وزیر امور خانواده کانادا گفت حقوق زنان حقوق بشر است و افزود اتاوا هر چه در توان داشته باشد برای پاسخگو کردن حکومت ایران به کار خواهد گرفت.

مارک میلر نیز در سخنان خود قتل مهسا امینی را «اقدامی شرم‌آور به دست رژیمی ننگین» خواند و گفت این دولت‌های دیگر نبودند که این جنبش را آغاز کردند بلکه زنان ایران بودند که در مقابل حکومت به پا خواستند. وزیر مهاجرت کانادا سخنان خود را با شعار «زن زندگی آزادی» به پایان رساند.

مهسا (ژینا) امینی، در ۲۵ سنبله پارسال، در بازداشت ماموران گشت ارشاد تهران کشته شد. کشته شدن این دختر کرد ایرانی جرقه اعتراضات سراسری ایرانیان در داخل و خارج از این کشور شد که تا ماه‌ها ادامه یافت.

هم‌زمان با فرا رسیدن سال‌مرگ مهسا امینی، حکومت جمهوری اسلامی ایران تدابیر شدید امنیتی در شهرهای مختلف ایران روی دست گرفت. ولی به رغم این اقدامات، ایران روز شبنه شاهد اعتراضات مردمی گسترده در شهرهای مختلف این کشور بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
سپړنه
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها