وزیر مالیه کانادا: حل بحران کمبود و گرانی مسکن در کانادا سال‌ها طول خواهد کشید

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

کریستیا فریلند، وزیر مالیه کانادا، با اشاره به افزایش قیمت و کمبود مسکن در این کشور گفت با این‌که اعمارخانه‌های جدید بیش از هر زمانی بلند است، اما این معضل به زودی حل نخواهد شد.

تورم سرسام‌آور نرخ مسکن محبوبیت حکومت جستین ترودو را کاهش داده است.

آقای ترودو و دیگر اعضای بلندپایه حزب لیبرال به این چالش فراراه حکومت فدرال کانادا اذعان کرده‌اند، چالشی که محبوبیت رهبر حزب مخالف را در نظرسنجی‌ها بالا برده است. پییر پاولیه، اوتاوا را مسئول گران شدن مسکن و غذا می‌داند.

در سیستم فدرال کانادا، حکومت‌های ۱۰ ولایت و همچنین شهرداری‌ها مسئولیت امور مسکن را به عهده دارند و نقش حکومت فدرال محدود به سیاستگذاری و ارائه مشوق‌های مالی به حکومت‌های ولایتی و شرکت‌های ساختمانی است.

خانم فریلند روز شنبه گفت: «لازم است که ما-حکومت فدرال، ولایات، شهرها و شهرک‌ها و همچنین بخش خصوصی و غیردولتی برسر یک هدف مشترک کار کنیم. این کار نه هفته‌ها و ماه‌ها بلکه سال‌ها طول خواهد کشید.»

او در یک کنفرانس در شهر مونترال گفت که «ساخت خانه‌های جدید یک نیاز روز افزون در کانادا است که با یک تلاشی ملی حل خواهد شد.»

افزایش مهاجرت و دانشجویان خارجی یکی از عوامل کمبود و بالا رفتن نرخ و کرایه مسکن در شهرهای مختلف کانادا تلقی می‌شود. احزاب مخالف خواستار بیشتر شدن ساخت‌وساز برای پاسخگویی به روند تصاعدی مهاجرت در این کشور است.

حکومت فدرال اعلام کرده است که ورود دانشجویان خارجی را محدودتر خواهد کرد. در عین حال، برای شرکت‌های ساختمانی معافیت‌های مالیاتی در نظر خواهد گرفت.

کانادا برای حل گرانی و کمبود مسکن باید بیش از پنج میلیون خانه جدید در یک دهه آینده بسازد. در دو دهه گذشته، قیمت مسکن ۳۶۰ درصد در این کشور بالا رفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها