مسیح علینژاد به نماینده کانگرس: ما شایسته یک دموکراسی سکولار هستیم، نه یک رژیم تروریستی

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

رای مخالف الهان عمر، نماینده دموکرات کانگرس امریکا به لایحه‌ تحریم رهبر و رئیس‌جمهور ایران با واکنش تند مسیح‌ علینژاد مواجه شد.

این فعال سرشناس ایرانی یکشنبه در شبکه اکس نوشت که «ما شایسته یک دموکراسی سکولار هستیم، نه یک رژیم تروریستی اسلامی.»

این هفته مجلس نمایندگان امریکا با ۴۱۰ رای موافق و ۳ رای مخالف لایحه موسوم به «مهسا امینی» را تصویب کرد. بر اساس این لایحه، علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی به علت نقض حقوق بشر تحریم می‌شوند.

این لایحه نیازمند تایید سنا و رای رئیس جمهور امریکا است.

مسیح روز یکشنبه، ۲۶ سنبله، شبکه اکس که در نخستین سالگرد کشته‌شدن مهسا ژینا امینی، این لایحه به موقع می‌تواند «جمهوری اسلامی را در قبال جنایاتش پاسخگو کند.»

مهسا ژینا امینی، دختر جوان ایرانی بود که در ۲۵ سنبله سال گذشته به دلیل عدم رعایت اجباری حجاب جمهوری اسلامی، با ضربات ماموران گشت ارشاد کشته شد.

خانم علینژاد با انتقاد از رای مخالف خانم الهان به این لایحه نوشت که «مایوس‌کننده است یک زن امریکایی را می‌بینم که از آزادی برخوردار است و باید از زنان ایرانی دفاع کند که خواستار آزادی مشابه هستند، [اما] علیه لایحه‌ای که برای حمایت از زنان ایرانی طراحی شده، رای می‌دهد.»

او خطاب به نماینده کانگرس نوشت: «در حالی‌که کل دنیا در کنار مهسا و زنان ایرانی ایستاده است، شما در کنار ظالمان هستید.»

او بار دیگر به آزادسازی ۶ میلیارد دالر پول جمهوری اسلامی در کوریای جنوبی انتقاد کرد. او چند روز پیش نیز گفته بود که «امریکا هدیه‌ای در قالب ۶ میلیارد دالر به رژیم آپارتاید جنسیتی داده و همچنین برای قاتلان مهسا ویزا صادر کرده است.»

اشاره علینژاد به آزادسازی شش میلیارد دالر پول ایران در چارچوب توافق‌ تبادل زندانی و همچنین صدور ویزا برای ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران برای سفر به امریکا و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

مسیح علینژاد از همه زنان جهان خواسته تا برای پایان‌دادن به رژیم آپارتاید جنسیتی در ایران با آنان همراه شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها