دبیرکل ناتو: باید برای یک جنگ طولانی در اوکراین آماده شویم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت که جنگ در اوکراین ممکن است تا مدت طولانی ادامه داشته باشد، اما ساده‌ترین راه برای پایان جنگ، خروج نیروهای روسی از این کشور است.

او گفت که اگر اوکراینی‌ها از مبارزه دست بکشند، کشورشان دیگر وجود نخواهد داشت.

استولتنبرگ در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی «برلینر مورگن‌پست» که یکشنبه (۲۶ سنبله) نشر گفت: «ما باید خود را برای جنگ طولانی در اوکراین آماده کنیم.»

او افزود: «ما آرزوی صلحی سریع داریم، اما اگر ولادیمیر زلنسکی‌ [رئیس‌جمهور اوکراین] و اوکراینی‌ها از مبارزه دست بکشند، کشورشان دیگر وجود نخواهد داشت.»

دبیرکل ناتو می‌گوید که اگر روسیه سلاح‌های خود را بر زمین بگذارد، صلح بوجود خواهد آمد.

استولتنبرگ درباره احتمال استفاده ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، از سلاح هسته‌ای در اوکراین گفت که «لفاظی‌های هسته‌ای پوتین خطرناک و بی‌رحمانه است، اما ناتو برای هر تهدید و چالشی آماده است.»

استولتنبرگ می‌گوید «ما پیام روشنی به روسیه فرستادیم: در جنگ هسته‌ای نمی‌توان پیروز شد و هرگز نباید رخ دهد. مسکو باید درک کند که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای غیرقابل‌ قبول است.»

او افزود: «ما از نزدیک آن چه را که ارتش روسیه انجام می‌دهد، زیرنظر داریم. ما تاکنون متوجه هیچ تغییری در نیروهای هسته‌ای روسیه نشده‌ایم که ما را وادار به واکنش کند.»

دبیرکل ناتو در مورد عضویت اوکراین در ناتو گفت که «اوکراین عضو ناتو خواهد شد، همه متحدان این را به صراحت اعلام کرده‌اند.»

اوکراین در ضد حمله خود علیه روسیه دستاوردهایی داشته است. نیروهای اوکراینی روز جمعه یک روستا در جنوب شهر باخموت را بازپس گرفتند.

با این حال، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا امروز اعلام کرد که بیرون کردن بیش از ۲۰۰ هزار نیروی روسی از خاک اوکراین، استراتژی بلندپروازانه و طولانی مدت است.خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها