هواپیمای حامل پنج زندانی امریکایی در ایران، تهران را ترک کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

خبرگزاری رویترز گزارش داد که پنج زندانی امریکایی با یک هواپیمای قطری تهران را به قصد دوحه ترک کردند.

پیشتر وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که مبادله پنج زندانی ایرانی در برابر پنج زندانی امریکایی روز دوشنبه انجام می‌شود.

یک مقام ارشد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، هم خبر پرواز آنها را تایید کرده است.

رویترز به نقل از یک منبع نوشت که قطر به ایران و امریکا اطلاع داده که شش میلیارد دالر پول آزاد شده ایران از سوئیس به قطر منتقل شده است.

در همین حال ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که پول‌های بلوکه‌شده ایران در کوریای جنوبی آزاد شده و روز دوشنبه در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

محمد رضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که براساس نامه رسمی مقام‌های قطری که روز یکشنبه دریافت شده، پنج میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو پول‌های آزادشده ایران در کوریای جنوبی، به حساب شش بانک ایرانی، در دو بانک الاهلی و الدخان در قطر واریز شد.

در مبادله زندانیان قرار است پنج شهروند ایرانی زندانی در امریکا آزاد شوند. به گفته کنعانی، دو نفر از آنان به ایران باز خواهند گشت و دو نفر دیگر در امریکا خواهند ماند. کنعانی اعلام کرد که یک زندانی ایرانی نیز از امریکا به کشور ثالث خواهد رفت.

در این مبادله قرار است سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و دو زندانی دیگر که هویت آنان مشخص نیست، در ایران آزاد شوند. هر سه زندانی دو تابعیتی هستند و مراد طاهباز تابعیت بریتانیایی هم دارد. در همین حال، اعلام شده که یکی از پنج زندانی آمریکایی که قرار است مبادله شوند، زن است.

روزنامه خراسان روز ۱۶ اسد از بازداشت یک زن ایرانی‌-امریکایی در ایران در هفته‌های اخیر خبر داده و نوشته بود که دلیل به بن‌بست رسیدن مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا دربارهٔ تبادل زندانیان، موضوع آزادی او است

این شهروند ایرانی-امریکایی سابقه حضور در سازمان‌های غیردولتی افغانستان را داشته است.

سخنگوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اسامی پنج زندانی ایرانی در توافق مبادله زندانیان با امریکا را کاوه لطف‌الله افراسیابی، مهرداد انصاری، امین حسن‌زاده، کامبیز عطار کاشانی و رضا سرهنگ‌پور ذکر کرده است.

این توافق با میانجی‌گیری برخی از دولت‌های حوزه خلیج فارس، از جمله قطر دو ماه پیش به دست آمد.

کاخ سفید با دفاع از توافق تبادل زندانیان با ایران که انتقادهای زیادی را برانگیخته، گفته این توافق بر تحریم‌ها علیه ایران تاثیری ندارد.

منتقدان این توافق گفته‌اند که امریکا برای انتقال شش میلیارد دالر پول ایران از کوریای جنوبی به قطر، از تحریم‌ها چشم‌پوشی کرده است.

بر اساس اسنادی که رویترز روز دوشنبه آن را مشاهده کرده،‌ امریکا با چشم‌پوشی از تحریم‌ها، اجازه انتقال شش میلیارد دالر پول بلوکه شده ایران در کوریای جنوبی به قطر را داده است، گامی که برای تبادله زندانیان میان دو کشور که از قبل روی آن توافق شده بود، ضروری بوده است.

جمهوری‌خواهان از این توافق به شدت انتقاد کرده‌اند و آن را باج‌دهی به جمهوری اسلامی توصیف کرده‌اند. به گفته آنان، این اقدام فقط گروگان‌گیری بیشتر را تشویق می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها

رادیو

پادکست‌ها