در پی گزارش‌های ضدونقیض از سقوط پهپاد، وزارت دفاع ایران گفت سامانه آفندی از مسیر منحرف شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

بامداد روز دوشنبه گزارش‌های ضدونقیضی از سقوط یک پهپاد در منطقه مسکونی در گرگان در رسانه‌های ایران منتشر شد.

مقامات محلی ابتدا سقوط پهپاد را تایید کردند، اما بعدتر سخنگوی وزارت دفاع ایران گفت که این رویداد مربوط به «آزمایش سامانه آفندی» بود.

بامداد روز دوشنبه رسانه‌های داخلی ایران با انتشار فیلم‌ها و تصاویری گزارش دادند که در اثر موج انفجار یک پهپاد شیشه خانه‌ها و موترهای واقع در اطراف محل سقوط آن شکسته است.

فرمانده سپاه و نیروی انتظامی گلستان در محل سقوط این پهپاد حضور پیدا کردند و خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نوشت که علی مهاجر، معاون سیاسی استاندار گلستان، سقوط یک «پهپاد» را تایید کرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، این «پهپاد» در محوطه بیمارستان دزیانی واقع در بلوار استاندارد سقوط کرده است.

معاون سیاسی استاندار گلستان، شایعه ساقط شدن هشت پهپاد را تکذیب کرد و گفت تکه‌های پیدا شده مربوط به یک پهپاد است. او افزود بر اثر سقوط این پهپاد در مناطق مسکونی دو شهروند زخمی شدند.

با این حال، حدود یک ساعت پس از انتشار خبرها درباره سقوط این پهپاد، سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با صدا و سیما اعلام کرد یکی از سامانه‌های آفندی در مرحله آزمایشی از مسیر خود منحرف شد و در گرگان سقوط کرد. او افزود که تیم‌های امدادی و عملیاتی در حال جمع‌آوری قطعات فرود آمده هستند.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز به نقل از «یک منبع آگاه» شی سقوط کرده را بخشی از یک «موشک» خواند و معاون سیاسی استاندار گلستان از کشف «یک خمپاره عمل‌نکرده» در محوطه بیمارستان دزیانی خبر داد.

خبرگزاری فارس به نقل از «منبع آگاه» نوشت حادثه گرگان در فرایند «آزمایش موشک» وزارت دفاع رخ داده و اخبار منتشر شده درباره ساقط‌شدن «پهپاد» صحت ندارد.

در این گزارش اعلام شده که در فرایند آزمایش این موشک دارای کلاهک منحرف می‌شود و به محلی غیر از مکان معین‌شده برخورد می‌کند.

خبرگزاری فارس افزود کلاهک این موشک قابلیت چندتکه‌شدن برای اصابت به اهداف مختلف را دارد که همین امر منجر به برداشت اشتباه و تلقی هشت انفجار را ایجاد کرده است.

در پی وقوع این حادثه، حیدر آسیابی، رییس کل دادگستری استان گلستان، اعلام کرد در این رابطه در دادسرای نظامی گرگان پرونده قضایی تشکیل شده است.

او گفت که این پرونده توسط بازپرس ویژه دادسرای نظامی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان گلستان در حال بررسی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
جهان‌نما
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها