وزیر خارجه امریکا: رژیم ایران را درباره بازداشت‌های غیرقانونی و ظالمانه‌اش پاسخگو می‌سازیم

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

آنتونی بلینکن دوشنبه با اشاره به آزادی ۵ امریکایی از زندان جمهوری اسلامی گفت که آنها سال‌ها به طور غیرقانونی و ظالمانه زندانی بودند.

او تاکید کرد با ابزارهای مختلف ایران و سایر رژیم‌ها را نسبت به بازداشت‌ غیرقانونی امریکایی‌ها پاسخگو خواهد کرد.

در پی تفاهم قبلی میان ایران و ایالات متحده امریکا مبنی بر آزادی پنج شهروند امریکایی، ۶ میلیارد دالر از پول‌های ایران در کوریای جنوبی آزاد و تعدادی از افراد وابسته به جمهوری اسلامی در زندان‌های امریکا آزاد شدند.

آنتونی بلینکن در بیانیه‌ای ضمن اشاره بر آزادی حدود ۳۰ شهروند امریکایی که به طور غیرقانونی بازداشت شده بودند، گفت: « اولویتی بالاتر از امنیت شهروندان ایالات متحده در داخل و خارج نداریم.»

او از همکاری قطر، سوئیس، کوریای جنوبی، بریتانیا و عمان در رهایی این پنج شهروند امریکایی سپاسگزاری کرد و گفت که آزادی این پنج شهروند امریکایی را جشن می‌گیرند.

این مقام ارشد امریکایی علاوه کرد: «ما به همکاری با شرکای خود برای جلوگیری از گروگان‌گیری در آینده ادامه می‌دهیم و ایران و رژیم‌های دیگر را در قبال چنین اقداماتی، از جمله از طریق اقداماتی که امروز انجام می‌دهیم، پاسخگو می‌دانیم.»

آقای بلینکن از ایران خواسته تا گزارش کاملی از آنچه برای باب لوینسون رخ داده است ارائه دهد. باب لوینسون پس از پروازی که از دبی به جزیره کیش داشت، در حوت سال ۱۳۸۵ ناپدید شد. خانواده این شهروند آمریکایی هفتم حمل ماه سال ۱۳۹۹ در صفحه فیسبوک‌‌ خود خبر درگذشت او را اعلام ‌کردند.

در بیانیه آنان اعلام شده بود که دلیل مرگ لوینسون هنوز مشخص نیست، اما درگذشت او پیش از شیوع کرونا رخ داده‌است.

آنتونی بلینکن در این بیانیه به شهروندان امریکایی هشدار داد که به ایران سفر نکنند. او از احتمال اتفاق افتادن سرنوشت مشابه برای سایر امریکایی‌هایی که تصمیم به سفر به ایران دارند، هشدار داد.

او گفت که شهروندان امریکایی به هر دلیلی نباید به ایران سفر کنند و از شهروندان امریکایی در ایران خواست که فوراً این کشور را ترک کنند.

ایالات متحده پس از مبادله زندانیان با جمهوری اسلامی، تحریم‌های جدیدی را علیه محمود احمدی‌نژاد و وزارت اطلاعات اعمال کرد.

جو بایدن روز دوشنبه ۲۷ شهریور در بیانیه‌ای از اعمال تحریم‌هایی علیه احمدی‌نژاد و وزارت اطلاعات به دلیل «دست داشتن در بازداشت‌های غیرقانونی» خبر داد و نوشت که به تحمیل هزینه‌ علیه ایران به دلیل اقدامات تحریک‌آمیز آن در منطقه ادامه خواهیم داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها