دادگاه نظامی طالبان رئیس شرکت برق کابل را از اتهام 'همخوابگی' با محافظش برائت داد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

براساس یک سند دادگاه عالی طالبان، دادگاه نظامی این گروه ملا احمد، رئیس شرکت برق کابل را از اتهام «همخوابگی» با محافظش برائت داده است.

طبق این سند، این دادگاه ویدئوی «همخوابگی» ملا احمد با محافظش را «بررسی کرده» و آنرا «جعلی» خوانده است.

یک نامه رسمی طالبان که یک نسخه آن در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته، بیانگر آن است که ملا حسن آخوند، رئیس الوزرای طالبان روز ۱۸ سنبله موضوع «همخوابگی» شرکت برق کابل را برای بررسی به دادگاه نظامی کابل فرستاد.

در پاسخ به این نامه نخست‌وزیر طالبان، مولوی عبدالغفار رحمانی، رئیس دادگاه نظامی این گروه در ۲۶ سنبله نوشت: «پس از معلومات و تحقیق، مشخص شد فیلمی که برای تهمت زدن به ملا احمد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، جعلی و دروغ ثابت شده و ملا احمد برائت داده شده است.»

دادگاه نظامی طالبان دلیل «جعلی» بودن و چگونگی تشخیص آن به عنوان ویدئوی «جعلی» را توضیح نداده است.

این ویدئو در ماه اسد در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفت و این شبکه آن را در ۲۷ ماه اسد پخش کرد.

این نوار تصویری بدون صدا یک اتاق ساده را با یک بستر آماده نشان می‌دهد. چنانکه در این نوار آمده، ملا احمد با درآوردن لباس‌هایش زیر لحاف می‌رود و بعد مرد جوانی، که گفته شده محافظش است، در کنارش می‌خوابد.

سه روز پس ازپخش این ویدیو، در روز ۳۱ اسد، طالبان ملا احمد آخوند را به قندهار فراخواند.

در یکی از نامه‌های شرکت برق، که یک نسخه آن در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفت، دلیل سفر ملا احمد به قندهار «مشکلات خانوادگی» عنوان شده است، در حالی که منابع گفتند که رهبری طالبان او را «احضار» کرده بود.

اکنون یک ماه پس از انتشار این ویدیو ابعاد تازه‌ای از این ماجرا منتشر می‌شود.

در تازه‌ترین اقدام، در پی پخش این ویدیو ملا احمد، از دو محافظش شکایت کرده است.

دادگاه نظامی طالبان در کابل در نامه‌ای که در آن از برائت ملا احمد خبر داده، از او خواسته است که با محافظش «مصالحه» کند و آنها را «ببخشد».

مشخص نیست که دلیل شکایت ملا احمد از محافظانش چه بوده است.

دادگاه نظامی طالبان در حالی این مقام ارشد این گروه را برائت داده که پیش از این ادعاهای مربوط به روابط جنسی خارج از ازدواج شهروندان عادی را با برخورد سختگیرانه‌ای پیگیری کرده است.

دادگاه عالی طالبان در ماه ثور گذشته اعلام کرد که دادگاه‌های این گروه در سراسر افغانستان ۱۷۵ حکم قصاص، ۳۷ حکم سنگسار و ۴ حکم زیر آوار دیوار کردن محکومان را صادر کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها