پاکستان می‌گوید در بدل دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول، به اوکراین سلاح نمی‌فرستد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز دوشنبه این گزارش وبسایت خبری انترسپت را رد کرد که اسلام‌آباد در بدل دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول با ارسال سلاح به اوکراین موافقت کرده است.

ممتاز بلوچ این ادعا را «بی‌اساس و داستان‌پردازی» خواند.

وبسایت انترسپت روز یکشنبه(۲۶ سنبله)، در گزارشی مفصل مدعی شد که دو منبع معتبر اسناد محرمانه حکومت‌های امریکا و پاکستان در مورد این توافق را مشاهده کرده‌اند. به گفته این وبسایت، واشنگتن در بدل این توافق به پاکستان در قیمت دریافت وام صندوق پول کمک کرده است.

صندوق بین‌المللی پول که در آن امریکا از نفوذ بالایی برخوردار است، در ۲۱ سرطان برنامه اعطای بسته نجات مالی سه میلیارد دالری به پاکستان را تصویب کرد که قرار بود حدود ۱.۲ میلیارد دالر آن به طور فوری پرداخت شود.

پاکستان که با کمبود شدید ارز خارجی برای پرداخت وام‌های خارجی خود از جمله به چین رو به رو بود، به این کمک صندوق پول نیاز داشت.

این پول برای مقابله با چالش‌هایی از جمله سیلاب‌های ویرانگر و سیاست‌های مالی نادرست در پاکستان مصرف می‌شود، مشکلاتی که منجر به کسری مالی بزرگ، افزایش تورم و کاهش ذخیره ارز خارجی در این کشور شده است.

خانم بلوچ روز دوشنبه بار دیگر بر بیطرفی پاکستان در جنگ اوکراین تاکید کرد. او گفت: «موافقتنامه با صندوق بین‌المللی پول پس از مذاکرات موفق و به منظور اصلاحات اقتصادی دشوار اما ضروری در پاکستان به دست آمده است. هر تعبیر دیگر از این مذاکرات برخلاف واقعیت است.»

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفته است که به دلیل بیطرفی، پاکستان تسلیحات و مهمات در اختیار روسیه و اوکراین قرار نمی‌دهد.

پیش از این، رسانه‌های هندی درباره ارسال سلاح از پاکستان به اوکراین از طریق کشور ثالث گزارشی را نشر کرده بودند. اما، حکومت‌های اوکراین و پاکستان آن را رد کردند.

وزیر خارجه اوکراین در سفری به پاکستان در ماه جولای گفت که میان کی‌یف و اسلام آباد توافقی برای فروش سلاح وجود ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.