جنجال قتل جدایی‌طلب سیک؛ هند یک دیپلومات کانادایی را اخراج کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

وزارت خارجه هند روز سه‌شنبه اعلام کرد به دیپلومات کانادا پنج روز مهلت داده است خاک این کشور را ترک کند.

اخراج دیپلومات کانادایی ساعاتی پس از آن صورت می‌گیرد که اتاوا یک مامور اطلاعاتی ارشد هند را به‌ اتهام نقش داشتن در قتل یک رهبر جدایی‌طلب سیک، از کانادا اخراج کرد.

وزارت خارجه هند در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر کانادا در دهلی احضار شده و درباره تصمیم اخراج از این کشور به او اطلاع داده شده است.

این وزارت افزود: «این تصمیم نشان‌دهنده نگرانی فزاینده دولت هند از مداخله دیپلومات‌های کانادایی در امور داخلی ما و مشارکت آنها در فعالیت‌های ضد هند است. از دیپلومات مربوطه خواسته شده تا ظرف پنج روز آینده هند را ترک کند.»

تصمیم به اخراج دیپلومات تازه‌ترین تحول در بالا گرفتن تنش بین هند و کانادا است. اتاوا روز دوشنبه اعلام کرد که فعالانه اتهامات مرتبط با دست داشتن ماموران دولت هند در قتل این جدایی‌طلب سیک را پی‌گیری می‌کند.

اوایل روز سه‌شنبه، هند با «پوج و با انگیزه» خواندن اتهامات کانادا از این کشور خواست در مقابل عناصر ضد هندی فعال در خاک این کشور، اقدام قانونی کند.

مرگ رهبر جدایی‌طلب سیک

هردیپ سینگ نیجار در ۲۸ جوزا (جون) در مقابل یک معبد سیک‌ها در بریتش کلمبیا ترور شد. او که خواهان تشکیل دولت مستقل برای سیک‌های هند بود، از سوی حکومت هند به عنوان یک «تروریست» و رهبر جدایی‌طلبان مسلح سیک شناخته می‌شد.

جستین ترودو،‌ نخست‌وزیر کانادا گفت که به اعتقاد سازمان‌های امنیتی این کشور «ماموران حکومت هند» در قتل این فعال سیک که شهروند کانادا بود، دست دارند.

ترودو در پارلمان این کشور ابراز داشت که در سفرش به هند در هفته گذشته، در این مورد به طور صریح با نرندرا مودی، صدراعظم هند صحبت کرد و همچنین «نگرانی عمیق خود را با مقامات ارشد استخباراتی و امنیتی هند در میان گذاشت.»

ترودو از حکومت هند دعوت کرد که در تحقیقات مربوط قتل نیجار شرکت کرده و به شناسایی قاتل او کمک کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها