جنگجویان طالبان ندا پروانی، زن معترض را در کابل بازداشت کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که افراد طالبان ندا پروانی، عضو جنبش خودجوش زنان معترض را با شوهر و فرزندش بازداشت کردند.

به گفته منابع، جنگجویان طالبان این زن معترض و خانواده‌اش را روز سه‌شنبه (۲۸ سنبله) در خانه‌اش در خیرخانه کابل بازداشت کردند.

ژولیا پارسی، مسئول این جنبش به افغانستان اینترنشنال گفت که جنگجویان طالبان ابتدا آرش پروان، شوهر خانم پروانی را بازداشت کردند و سپس ندا پروانی و کودکش را با خود بردند.

مقامات طالبان تاکنون درباره بازداشت این زن معترض چیزی نگفته‌اند.

خانم پروانی عضو گروه معترضی موسوم به «جنبش خودجوش معترض افغانستان» است که بارها علیه محدودیت‌های طالبان در برابر زنان دست به اعتراض زده است.

این گروه معترض یکی از چندین گروه مشابه است که در پی اجرای سیاست‌های سختگیرانه طالبان علیه زنان در افغانستان تشکیل شده است.

طالبان در دو سال گذشته محدودیت‌های شدیدی علیه زنان وضع کرده است. براساس دستورهای پیاپی طالبان، دختران از آموزش و زنان از کار و حضور در اماکن عمومی مانند پارک‌ها، ورزشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی به گونه کامل منع شده‌اند.

جنبش‌های اعتراضی زنان در برابر حذف زنان از عرصه‌های زندگی عمومی جامعه و محصور کردن آن‌ها در چهاردیواری خانه، در دو سال گذشته بارها دست به اعتراض زده‌اند.

در مقابل، طالبان در این مدت بارها تجمع زنان معترض را سرکوب و فعالان زن را بازداشت و لت‌وکوب کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.