دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درگیری‌های داخلی در افغانستان را از چالش‌های منطقه خواند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درگیری‌های داخلی در افغانستان، یمن، سودان، سوریه و لبنان را از بزرگ‌ترین چالش‌های امنیتی منطقه خواند.

جاسم البودایوی این موضوع را در دیدار وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با وزیر خارجه امریکا بیان کرد.

این دیدار روز دوشنبه (۲۷ سنبله) در حاشیه هفتادوهشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک انجام شد.

به گزارش عرب‌نیوز، جاسم البودایوی در این دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، گفت که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس قصد دارند گام‌های بیشتری در جهت تقویت روابط این اتحادیه با ایالات متحده بردارند.

جاسم البودایوی افزود مشارکت راهبردی شورای همکاری خلیج فارس با امریکا در اولویت شورای همکاری خلیج فارس قرار دارد و این نشست نشان‌دهنده چنین اولویتی است.

او در همین حال، بزرگ‌ترین چالش‌های منطقه‌ را تکثیر «سلاح‌های هسته‌ای»، تهدیدهای امنیتی، بی‌ثباتی سیاسی و درگیری‌های داخلی در افغانستان، یمن، سودان، سوریه، لبنان و کشورهای دیگر دانست.

او در حالی به افغانستان اشاره کرده که چندی پیش در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و پنج کشور آسیای میانه در جده، وضعیت افغانستان نگران‌کننده خوانده شد.

نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان،‌ قیرقیزستان و قزاقستان روز چهارشنبه ۲۸ سرطان در جده برگزار شد.

سادیر جباروف، رئیس‌جمهور قرقیزستان در این نشست خطاب به شرکت‌کنندگان وضعیت افغانستان را «بسیار نگران‌کننده» خواند و تاکید کرد او متعهد به مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و جنایات سازمان یافته فراملی است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، به وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت مشارکت ایالات متحده و این شورا به نفع مردم خلیج فارس و همچنین مردم سراسر جهان بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها