یک رسانه استرالیایی: بیش از ۵۰ هزار درخواست ویزای بشردوستانه افغان‌ها رد شده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

یک رسانه استرالیایی گزارش داد که دولت این کشور بیش از ۵۰ هزار درخواست ویزای بشردوستانه افغان‌ها را رد کرده و ۱۴۴ هزار درخواست دیگر معلق مانده است.

به گزارش اس‌بی‌اس، در دو سال گذشته از ۲۰۸ هزار متقاضی، تنها برای ۱۳۶۱۲ نفر ویزا صادر شده است.

این شبکه نوشته که از زمان روی کار آمدن طالبان در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، حدود ۲۰۸ هزار افغان برای فرار از تهدید این گروه، از دولت استرالیا درخواست ویزا کرده‌اند.

یک سخنگوی وزارت داخله استرالیا به اس‌بی‌اس گفته که قرار است برای سال مالی ۲۰۲۳–۲۰۲۴ حدود ۲۰ هزار ویزای بشردوستانه صادر شود.

این مقام افزوده که دولت استرالیا طبق برنامه بشردوستانه خود علاوه بر این ۲۰ هزار ویزای بشردوستانه برای شهروندان افغان، ۱۶ هزار و ۵۰۰ ویزای دیگر هم در نظر گرفته که قرار است که در چهار سال، از ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ صادر شود.

او گفته که علاوه بر این، ۱۰ هزار ویزای بشردوستانه برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ برای آن عده پناهجویان افغان اختصاص یافته که در داخل مرزهای استرالیا به سر می‌برند.

به گفته این سخنگوی وزارت داخله استرالیا، کسانی که درخواست‌شان رد شده،‌ می‌توانند دوباره برای ویزای بشردوستانه یا پناهندگی درخواست بدهند.

این مقام افزوده که درخواست جدید بر اساس شرایط فردی ارزیابی می‌شود، ولی «نتیجه ممکن است یکسان باشد، مگر اینکه شرایط متقاضی تغییر کرده باشد یا اطلاعات مرتبط و مهم جدید ارائه کند».

شبکه اس‌بی‌اس، که بخش اعظم بودجه‌اش را دولت استرالیا تامین می‌کند، روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که رد درخواست ویزای گروه بزرگی از افغان‌ها جامعه مهاجران افغان در استرالیا و کسانی را که برای این کشور در افغانستان کار کرده‌اند، «مایوس» کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها