پاکستان واردات میوه و سبزیجات تازه افغانستان را معلق کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

ماموران پاکستانی از ورود ۵۰ لاری حامل میوه و سبزیجات تازه افغانستان در مرز تورخم به دلیل نداشتن گواهی حفاظت گیاهی جلوگیری کردند.

تاجران و کارمندان معترض گمرک در اعتراض به این تصمیم، جاده منتهی به گذرگاه مرزی را برای مدت کوتاهی بستند.

براساس گزارش‌ها، این پنجاه لاری و کانتینر پر از میوه و سبزیجات تازه افغانستان در گذرگاه مرزی تورخم به دلیل خودداری ماموران پاکستانی از ترخیص آنها گیرمانده‌اند.

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که دلیل عدم صدور مجوز ورود به آنها، مربوط به دستور تازه وزارت امنیت غذایی پاکستان در مورد گواهی حفاظت گیاهی است.

به گزارش روزنامه دان، وزارت امنیت غذایی پاکستان در نامه‌ای به ادارات گمرکی این کشور دستور داده که با اجرای گواهی قرنطینه حفاظت گیاهی، از واردات میوه و سبزی آلوده جلوگیری کنند.

این روزنامه پاکستانی گزارش داده که ماموران ترخیص کالا از گمرک با مقامات گمرک پاکستان شکایت کردند که هیچ اطلاع قبلی در مورد ایجاد سازوکار مشخص برای رعایت گواهی حفاظت مواد خوراکی گیاهی دریافت نکرده‌اند.

با این حال، مقام‌های وزارت امنیت غذایی پاکستان گفته‌اند که چند سال پیش نیز این قانون برای واردات پنبه خام افغانستان وضع شده بود.

یک مقام گمرکی به روزنامه دان گفت صدور گواهی حفاظت گیاهی نیازمند نیروهای متخصص برای سمپاشی و قرنطینه و فضای باز کافی است که میوه‌ها و سبزیجات تازه را در مقابل هر گونه عفونت یا بیماری گیاهی محافظت کند، اما پاکستان در هیچ یک از مرزهای خود با افغانستان چنین امکاناتی ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها