صنعت ۵۰۰ میلیارد دالری عروسی در چین با تهدید مواجه است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

رکود اقتصادی پس از همه‌گیری کووید ۱۹ و افزایش نرخ بیکاری باعث شده تا صنعت ۵۰۰ میلیاردی عروسی در چین با تهدید جدی مواجه شود.

مقام‌ها می‌گویند برای خرید جواهرات و دکورهای مجلل پول کمتری خرج می‌شود و امسال هزینه عروسی از ۱۴ هزار دالر فراتر نرفت.

سال گذشته ۶.۸ میلیون ازدواج در سراسر چین ثبت شد ۸۰۰ هزار مورد کمتر از سال ۲۰۲۱ و کمترین میزان از زمان شروع ثبت ازدواج‌ها توسط دولت در سال ۱۹۸۶ است.

قبل از شیوع بیماری همه‌گیر، عروسی‌ها در چین تجارت بزرگی بودند به طوری که یک شرکت مشاوره استراتژی و تحقیقات بازار در چین ارزش این صنعت را ۳.۶ تریلیون یوان (۴۸۷ میلیارد دالر) در سال ۲۰۲۰ تخمین زد.

به گزارش رویترز، این روند که با تضعیف اقتصاد و کاهش اعتماد مصرف کننده آشکارتر شده است، نگرانی مقامات چینی را در پی داشته که در تلاش برای احیای ازدواج و زاد و ولد هستند.

یوان جیالیانگ، مدیر یک تجارت برنامه‌ریزی مراسم عروسی می‌گوید: «تعداد ازدواج ها در حال کاهش است و تعداد کمی از آنها حاضرند هزینه زیادی برای عروسی بپردازند.»

طبق گزارش رویترز، زوج‌ها به‌طور سنتی جواهرات طلا، دکورهای گران‌قیمت و مکان‌های مجلل را آماده می‌کنند، اما فرانک چن، از برنامه‌ریزی عروسی چن فنگ در شانگهای می‌گوید که تعداد کمی از عروسی‌های امسال بودجه‌ای حدود ۱۴ هزار دالری داشتند.

چن می‌گوید: «مردم بیشتر تمایل دارند که در عروسی ساده شرکت کنند.»

اکنون در چین علاقمندی به عروسی‌های مجلل و پر هزینه کم‌تر شده است

تمایل به ازدواج در چین سال گذشته به پایین‌ترین سطح خود رسید و منجر به اولین نرخ کاهش جمعیت در ۶۰ سال اخیر شد.

این کاهش در ثبت ازدواج باعث تشدید کاهش زاد و ولد در چین می‌شود که اکنون یکی از جوامع در حال پیر شدن در جهان است.

در همین حال با محرومیت مادران مجرد از یارانه‌های مراقبت‌های بهداشتی و تربیت فرزندان و از سویی دیگر انتقاد از فرزندآوری خارج از ازدواج نیز سبب شده تا نرخ زاد و ولد در چین سیر نزولی داشته باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها