نشست هفته‌ آینده شورای امنیت؛ یوناما می‌گوید صدای همه‌ای افغان‌ها شنیده خواهد شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان گفته رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه‌اش به عنوان بخشی از رایزنی گسترده‌ در آستانه نشست هفته آینده شورای امنیت درباره افغانستان، با امیرخان متقی دیدار کرده است. یوناما اطمینان داده صدای همه‌ای افغان‌ها شنیده خواهد شد.

دفتر نمایندگی این سازمان در افغانستان،‌ یوناما در صفحه اکس،‌ توییتر سابق نوشت که خانم اوتونبایوا به عنوان بخشی از رایزنی گسترده‌تر در آستانه نشست هفته آینده شورای امنیت درباره افغانستان با وزیر خارجه طالبان دیدار کرده است.

این سازمان جزییاتی بیشتری از این دستور کار این نشست ارائه نکرده است.

همزمان،‌ قرار است هفتاد‌وهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه آینده (۲۸ سنبله) با اشتراک رهبران بیش از ۱۵۰ کشور در نیویارک برگزار ‌شود.

دبیرکل سازمان ملل گفته است که وضعیت زنان افغان نیز در دستور کار این نشست خواهد بود.

با گذشت دو سال از حاکمیت طالبان بر ا فغانستان حکومت طالبان هیچ کشوری به رسمیت نشناخته و انزوای بین‌المللی این گروه باعث شده است که شرایط انسانی در این کشور هر روز بدتر شود.

با کاهش چشم‌گیر کمک‌های بشردوستانه به افغانستان،‌ برنامه جهانی غذا هم اعلام کرده اگر بودجه پیدا نکند،‌ از این کشور خارج خواهد شد. پیشتر،‌ یوناما گفته بود که به‌دلیل کاهش شدید کمک‌ها مجبور به قطع یا کاهش کمک‌هایش به بخش زیاد از افراد نیازمند در افغانستان شده است.

اما آنچه که بیش از هر موضوع دیگر جامعه جهانی را درگیر کرده،‌ نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان است. در کنار سلب حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی و کشتار مرموزانه ماموران امنیتی حکومت سابق، سرکوب زنان و نقض گسترده حقوق آنان احتمالا از موضوعات جدی نشست شورای امنیت و مجمع عمومی این سازمان در هفته آینه باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.