اسرائیل: چارچوب عادی‌سازی روابط با عربستان در اوایل ۲۰۲۴ آماده خواهد شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

وزیر خارجه اسرائیل روز پنجشنبه گفت که جزییات توافقنامه برقراری روابط دیپلوماتیک با عربستان اوایل سال آینده میلادی نهایی خواهد شد.

عربستان نیز گفته است که دو کشور به این توافق تاریخی که با پادرمیانی امریکا انجام می‌شود، نزدیک شده‌اند.

به گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا روز چهارشنبه در دیدار با نخست‌وزیر اسرائیل در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل خوشبینی خود را درباره تحقق برقراری روابط میان دو متحد مهم امریکا در خاورمیانه ابراز کرد.

ریاض قبلا در واکنش به گزارش‌ رسانه‌های امریکایی درباره برقراری روابط رسمی میان دو کشور گفته بود که تشکیل دولت مستقل فلسطینی یکی از خواسته‌های اصلی سعودی برای برقراری روابط دیپلوماتیک با اسرائیل است.

رسانه‌ها همچنان به نقل از منابع معتبر گزارش دادند که عربستان در بدل برقراری روابط دیپلوماتیک با اسرائیل، خواهان حمایت امریکا از برنامه اتمی‌اش نیز است.

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، در این مورد به رادیوی ارتش این کشور گفت: «اختلاف‌ها و خلاها قابل رفع اند. این کاری زمان‌گیر است اما در حال شدن است.»

او افزود: «به نظرم به احتمال قوی، در سه ماه یا نیمه اول ۲۰۲۴ جزئیات توافق میان دو کشور نهایی خواهد شد.»

محمد بن سلمان، ولیعهد پرنفوذ عربستان نیز به تلویزیون امریکایی فاکس‌نیوز گفته است که «هر روز به عادی‌سازی روابط با اسرائیل نزدیک‌تر می‌شویم.»

بن سلمان در یک چرخش چشمگیر، سیاست خارجی عربستان را به سوی تنش‌زدایی با همسایگان پیش برده است. از جمله، روابطش با ایران را بهبود بخشیده و با مذاکره فعال با حوثی‌ها، می‌خواهد پای سعودی را از جنگ یمن بیرون کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سرانجام، قانون
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها