حکومت بایدن مجوز اقامت و کار پناهجویان افغان در امریکا را برای ۱۸ ماه دیگر تمدید می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

وزارت امنیت داخلی امریکا پنجشنبه اعلام کرد که «وضعیت حفاظت موقت» را برای پناهجویان افغان برای ۱۸ ماه تمدید می‌کند. حالا آنها امکان درخواست تمدید مجوز اقامت و کار را دارند.

دلیل این تصمیم «منازعه مسلحانه و وضعیت» وخیم افغانستان اعلام شده است.

بر اساس بیانیه این وزارت، پناهجویان افغان می‌توانند با ارائه درخواست، مجوز اقامت و کار خود را از ۲۱ نوامبر ۲۰۲۳ الی ۲۰ می ۲۰۲۵ تمدید کنند.

پیش از این، نهادهای حامی پناهجویان افغان نگران بودند که این پناهجویان با ختم مدت ویزا و مجوز کارشان دچار بی‌سرنوشتی شده و حتا در معرض اخراج قرار گیرند.

حکومت ایالات متحده پس از سقوط دولت پیشین افغانستان، ۷۷ هزار شهروند افغانستان را که قبلا با سازمان‌های دولتی و غیرانتفاعی امریکایی کار می‌کردند، به امریکا انتقال داد. آنها در این مدت با استفاده از ویزا و مجوز کار موقت در این کشور بسر برده‌اند.

حکومت امریکا و سازمان‌های حامی پناهجویان افغان امیدوارند که کانگرس با تعدیل قانون مهاجرت، راهی برای اعطای اقامت دایم این پناهجویان پیدا کند که فعلا به علت بروکراسی و حجم بزرگ پرونده‌های مهاجرتی، به درخواست‌های پناهندگی‌شان رسیدگی نشده است.

با قرار گرفتن افغانستان در فهرست کشورهای درگیر جنگ و تهدید، پناهجویان افغانی که جدیداً از طریق مرزهای جنوبی امریکا مانند مرز مکسیکو وارد این کشور می‌شوند، با خطر اخراج رو به رو نخواهند بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
ماندلای عزیز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.