هند صدور ویزا برای شهروندان کانادا را تعلیق کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

در پی بروز تنش میان هند و کانادا، دهلی نو خدمات ویزا برای شهروندان کانادا را تعلیق کرد.

تنش‌ بین دو کشور پس از آن شدت گرفت که کانادا اعلام کرد ادعاهای معتبر درباره دخالت احتمالی هند در قتل جدایی‌طلب هندی-کانادایی در بریتش کلمبیا را بررسی می‌کند.

دفتر ارائه دهنده ویزای هند روز پنجشنبه، ۳۰ سنبله در بیانیه‌ای با تاکید بر تعلیق ویزا برای شهروندان کانادا، نوشت که روند صدور ویزا به «دلایل عملیاتی» از ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۳ تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آمده است.

این اقدام یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که هند از شهروندانش در کانادا و افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند، خواست از احتیاط کار گیرند.

وزارت خارجه هند گفت این توصیه با توجه به «فعالیت‌های ضدهند» و «خشونت با انگیزه‌های سیاسی» در کانادا صورت می‌گیرد.

جستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا به تازگی گفته که سازمان‌های اطلاعاتی در حال بررسی این موضوع هستند که آیا "عوامل دولت هند" در قتل هاردیپ سینگ نجار، شهروند کانادایی- هندی دست داشته‌اند یا خیر.

هند به شدت به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت که کانادا در تلاش است "تمرکز را از تروریست‌ها و افراط گرایان خالصتانی" که در آنجا پناه گرفته بودند، تغییر دهد.

در ادامه این تنش‌ها، کانادا یک دیپلومات هندی را از این کشور اخراج کرد. هند نیز در اقدامی مشابه، سه‌شنبه این هفته برای یک دیپلومات کانادایی در دهلی نو پنج روز فرصت داد تا هند را ترک کند.

هاردیپ سینگ نجار که خواستار دولت مستقل برای سیک‌های هند بود، از سوی حکومت هند به عنوان «تروریست» شناخته می‌شد.

این جنبش که بنام «خالصتان» یاد می‌شود، در دهه هشتاد میلادی در ایالات پنجاب هند ظهور کرد، اما با سرکوب گسترده حکومت مواجه شد.

در سال‌های اخیر فعالان این جنش در کانادا، جایی که بیشترین تعداد سیک‌های خارج از هند زندگی می‌کنند، چند بار تظاهرات کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
کلکین
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.