متهم اصلی پرونده حمله به زیارتگاه شاهچراغ به دو بار اعدام محکوم شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی پنجشنبه گزارش داد که دادگاه انقلاب در استان فارس، رحمت‌الله نوروزاف اهل تاجیکستان، متهم اصلی حمله به زیارتگاه شاهچراغ را به دوبار اعدام محکوم کرده است.

دو متهم دیگر این حمله نیز به پنج سال حبس محکوم شده‌اند.

به گفته مقام‌های قضایی ایران، رحمت الله نوروزاف به دلیل حمله مسلحانه به زیارتگاه شاهچراغ در شامگاه ۲۲ اسد امسال به «محاربه، بغی و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» متهم شده بود.

وب‌سایت میزان به نقل از سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس نوشت که «با توجه به تحقیقات کامل و جامع صورت گرفته درباره متهم اصلی و احراز ارتباطات سازمان یافته»، او به عضویت و همکاری با گروه داعش اقرار کرده است.

رئیس کل دادگستری استان فارس گفت که با توجه به دست بردن این شهروند تاجیکستانی به سلاح گرم «به قصد ایجاد رعب و وحشت، ماهیت مجرمانه عمل ارتکابی مطابق با عنوان اتهامی برای دادگاه محرز و مسجل شد و متهم بر اساس مواد مطروحه در قانون مجازات اسلامی به مجازات محاربه و بغی محکوم شد.»

این مقام قضایی جمهوری اسلامی با اعلام تبرئه دو متهم دیگر از اتهام معاونت در محاربه و افساد فی‌الارض گفته است «دادگاه در رای صادره خود ضمن تایید عنوان اتهامی مشارکت در اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور هر کدام از متهمین را به ۵ سال حبس تعزیری و اخراج از جمهوری اسلامی ایران محکوم کرد.»

رأی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز، مطابق قانون، قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است. مهلت قانونی محکومان و اعتراض به آراء صادر شده، ۲۰ روز خواهد بود.

در حمله بر زیارتگاه شاهچراغ در شامگاه ۲۲ ماه اسد، دو تن کشته و هفت تن دیگر زخم برداشتند.

پیش از این حمله نیز در نتیجه حمله مسلحانه دیگری در ماه اکتوبر سال گذشته ۱۳ نفر کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شدند. گروه داعش مسئولیت آن حمله را بر عهده گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها