مقام ارشد طالبان می‌گوید از چین در برابر تایوان و از طرح کمربند و جاده حمایت می‌کنند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای طالبان در دیدار با سفیر جدید چین در کابل گفت که از تسلط چین بر تایوان حمایت می‌کنند.

او با حمایت از سرمایه گذاری‌های خارجی چین در طرح کمربند و جاده، ابراز امیدواری کرد که افغانستان نیز شامل این طرح شود.

کمربند و جاده پروژه بزرگ صدها میلیارد دالری است که چین در بدل اعطای وام زیربناهایی نظیر شاهراه، بندرگاه، آسمان‌‌خراش، راه‌‌آهن، پل، فرودگاه در در هفتاد کشور دنیا، به خصوص آسیا و افریقا می‌سازد.

امریکا این طرح را ابزاری برای نفوذ چین در کشورهای آسیایی و افریقایی می‌داند. واشنگتن می‌گوید که کشورهای شامل کمربند و جاده اغلب از پرداخت وام‌های چین ناتوان بوده و تحت نفوذ آن قرار می‌گیرند.

حنفی نیز گفته که طالبان خواهان مشارکت در این طرح بوده و افزوده که در تلاش وصل‌سازی افغانستان از طریق دهلیزهای مختلف با این پروژه اند.

چندی پیش ملا برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان نیز خواهان مشارکت افغانستان در پروژه بزرگ شد.

طالبان به نقل از سفیر چین گزارش داد که «ما حامیان صلح و ثبات دایمی در افغانستان هستیم و برای شامل ساختن افغانستان در پروژه‌های بزرگ اقتصادی به گونه مشترک و با مشوره کار می‌نماییم.»

حنفی بدون اشاره به کشور خاصی می‌گوید که برخلاف «بعضی از کشورها که برای بدنامی افغانستان تبلیغات منفی می‌کنند، حضور و همکاری چین در افغانستان این تبلیغات را نادرست ثابت کرده است.»

او همچنین نقش چین را در «بازتاب تصویر واقعی افغانستان به جهان» ستود.

این مقام ارشد طالبان از سیاست «چین واحد» حمایت کرد که بر بنیاد آن، تایوان جز چین بوده و حق اعلام استقلال را ندارد. مقام‌های غربی با نگرانی می‌گویند که چین قصد دارد از طریق زور این شبه جزیره را به خاک خود ضمیمه کند.

واشنگتن در مورد حمله نظامی به تایوان به چین هشدار داده است و گفته که از آن حمایت خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سفیران
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.