تاجیکستان خواهان گفت‌وگوی کشورها درباره افزایش قاچاق مواد مخدر از افغانستان شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

وزیر خارجه تاجیکستان از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و سازمان ملل خواست تا در مورد افزایش قاچاق مواد مخدر از افغانستان گفت‌وگوی مداوم داشته باشند.

سراج‌الدین مهر‌الدین گفته سازمان همکاری شانگهای نقش مهمی در تحقق اهداف سازمان ملل دارد.


او این اظهارات را روز چهارشنبه (۲۹ سنبله) در نشست فوق‌العاده وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک اعلام کرد.

بر اساس خبرنامه سازمان همکاری شانگهای که روز پنجشنبه (۳۰ سنبله) منتشر شده، این نشست به ریاست وزیر خارجه قزاقستان برگزار شد.

در خبرنامه آمده است که وزیران خارجه در این نشست در مورد بهبود فعالیت‌های سازمان همکاری شانگهای، گسترش همکاری با سازمان‌های بین‌المللی به ویژه سازمان ملل و ارتقای تعامل در بخش‌های سیاسی و اقتصادی تبادل نظر کردند.

گفته شده تمام شرکت‌کنندگان در مورد نیاز به گسترش همکاری با سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در راستای منافع توسعه پایدار توافق کردند.

سراج‌الدین مهر‌الدین در این نشست تاکید کرد که سازمان‌های منطقه‌ای از جمله سازمان همکاری شانگهای در تکمیل تلاش‌های سازمان ملل در مقابله با چالش‌ها و تهدیدها نقش مهمی دارد.

امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان روز چهارشنبه (۲۹ سنبله) در سخنرانی خود در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که قاچاق موادمخدر از افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان افزایش یافته است.

امامعلی رحمان توضیح داد که نیروهای مرزی تاجیکستان در دو سال گذشته بیش از ۱۰ تُن مواد مخدر را در مرز با افغانستان کشف و ضبط کردند.

دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل نیز در گزارش اخیر خود در روز یکشنبه (۱۹ سنبله) اعلام کرد که قاچاق مت‌آمفتامین در افغانستان و منطقه ۱۲ برابر افزایش یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.