منابع: طالبان وعده داده فعالیت‌های تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان را خنثی کند

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

منابع می‌گویند که در جریان سفر هیئت بلند پایه پاکستان به کابل، طالبان وعده داده‌ جلوی فعالیت‌های تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان را می‌گیرد.

به گفته منابع،‌ در این سفر همچنین درباره بازنگری مدیریت و امنیت دو طرف مرز هم توافق شده است.

روز پنجشنبه (۲۰ سنبله) شماری از مقام‌های ارشد پاکستان به ریاست آصف درانی، ناینده ویژه پاکستان در امور افغانستان برای گفت‌وگو با مقامات طالبان وارد کابل شدند.

منابع گفتند که طرف پاکستانی در دیدار با مقامات طالبان اعتراض شدید خود را مبنی بر استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان ابراز کرده است.

به گفته منابع، دو طرف روی طرحی توافق کرده‌اند که بر مبنای آن قرار است مدیریت و امنیت دو طرف مرز بازنگری شود.

اسلام‌آباد بارها اعلام کرده که اداره طالبان در کابل جلوی فعالیت تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان را نمی‌گیرد. مقام‌های پاکستانی گفتند که بیشتر حملاتی که طالبان پاکستانی در خاک پاکستان انجام می‌دهند در افغانستان برنامه‌ریزی می‌شود.

با روی کار آمدن طالبان در افغانستان، اسلام‌آباد امیدوار بود که نزدیکی این گروه با طالبان پاکستانی و نفوذی که بر آن دارد، باعث شود خشونت‌ها در پاکستان کاهش یابد.

در آغاز به قدرت رسیدن طالبان، سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله این گروه تلاش‌هایی را برای سازش بین ارتش و طالبان پاکستانی آغاز کرد و دو طرف برای مدتی آتش‌بس کردند. اما با خروج تحریک طالبان پاکستان از توافق آتش‌بس، این گروه بر شدت حملات خود در داخل خاک پاکستان افزود و برخی از حملات مرگباری را در مناطق خیبرپختونخوا انجام داد.

به‌دنبال این حملات، ارتش پاکستان، به خصوص رئیس ارتش و وزیر دفاع پیشین پاکستان طالبان افغان را متهم کردند که برای جلوگیری از فعالیت تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان کاری انجام نمی‌دهد.

علاوه بر این، نیروهای مرزی طالبان و پاکستان در دو سال گذشته بارها با هم درگیر شده‌اند. این درگیری‌ها در مواردی منجر به مسدود شدن گذرگاه‌ها شده است. در آخرین مورد، گذرگاه تورخم برای ۹ روز به روی ترافیک مسدود بود.

وزارت خارجه طالبان گفته امیرخان متقی در دیدار با نماینده ویژه پاکستان گفته است که "مشکلات امنیتی" بین دو کشور باید از طریق کمیته‌های مشترک حل شوند و به دلایل سیاسی و امنیتی، نباید گذرگاه‌ها را بست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سفیران
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.