نخست‌وزیر قطر: به طالبان گفتم اگر میخواهید بخشی از جامعه بین‌المللی باشید باید همکاری کنید

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

نخست‌وزیر قطر به سی‌ان‌ان گفت در سفرش به قندهار به رهبری طالبان گفته «اگر می‌خواهید بخشی از جامعه بین‌المللی باشید، باید با ما همکاری کنید.»

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی افزود او با طالبان روی مواردی از جمله ضرورت بازگشت زنان به کار توافق کرده است.

نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر در گفت‌وگو با کریستین امان‌پور، خبرنگار شناخته شده سی‌ان‌ان درباره سفر سه‌ونیم ماه پیش خود به قندهار گفت: «بحث‌های من در قندهار بسیار واضح بود. اگر می‌خواهید بخشی از جامعه بین‌المللی باشید، باید با ما همکاری کنید تا کشورتان به یک کشور مدرن اسلامی مثل قطر تبدیل شود.»

عبدالرحمن آل ثانی از قطر به عنوان یک کشور مدرن اسلامی یادآوری کرده که در آن زنان آزاد و بخش فعال از جامعه هستند.

او افزوده که زنان در قطر بسیار سازنده هستند و در سطوح رهبری وزارت‌خانه‌ها و سفارت‌خانه‌ها کار می‌کند.

به گفته نخست‌وزیر قطر در بخش آموزش عالی در این کشور، تعداد زنان به مراتب بیشتر از مردان است.

این مقام ارشد قطری که دیدار او با رهبری طالبان ظاهرا در دوازدهم می امسال صورت گرفت، در این گفت‌وگوی ویژه با سی‌ان‌ان گفت: «با آنها توافق کردیم که بگذاریم دست‌کم در سطوح کوچکتر پیشرفت‌های حاصل شود.»

او گفته که از رهبری طالبان خواسته اجازه دهد زنان به کارشان به خصوص در سازمان‌های غیر دولتی برگردند و به دیگر خانواده‌ها در افغانستان کمک ارائه کنند.

اما وقتی کریسین امان‌پور پرسید که چقدر مطمین است که رهبری طالبان حرفش را قبول کند: عبدالرحمن آل ثانی گفت: «تقریبا امیدوارم.»

این در حالی است که با گذشت حدود سه‌ونیم ماه از این دیدار، هیچ تغییری در رویکرد طالبان در قبال آموزش و کار زنان بوجود نیامده است.

نخست‌وزیر قطر درباره توافقنامه صلح ۲۰۲۰ دوحه که به بازگشت طالبان به قدرت انجامید گفت که این توافقنامه درباره خروج امن نیروهای امریکایی از افغانستان در برابر تعهد طالبان به مبارزه با تروریسم و جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به محلی برای راه‌اندازی حملات ترویستی به امریکا و جهان است.

این سخنان عبدالرحمن آل ثانی به این معناست که در توافقنامه دوحه طالبان هیچ تضمینی درباره رعایت حقوق بشر و روی کار آوردن دولت فراگیر نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها